Знаете ли колко се печели от литър гориво в България?
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
В последните два месеца бизнесменът Веселин Марешки е в светлината на прожекторите. Той отвори бензиностанция с 4 колонки на входа на варненския квартал "Владислав Варненчик".
От 21 октомври до днес, името на някогашния кандидат за кмет на морската столица е постоянно в устата на медиите, като мненията варират от "Осанна" до "Разпни го". Освен отворената бензиностанция, Марешки започна на 3.11.2015 година подписка за референдум, в която единият от въпросите е именно касаещ темата за горивата. Пита се дали да се въведе регулация на пазара чрез ограничаване на максималната надценка, която търговците могат да включат в цената, предвид факта, че горивото е продукт, чиято цена, на практика, формира цените на всички продукти от потребителската кошница.
Действията на Марешки натрупаха напрежение в средите на търговците на горива, а в словесния двубой се включи дори шефът на "Лукойл България" Валентин Златев, който индиректно обвини конкурента си, че продава горива, на които не е платен акциз и ДДС в интервю за "Капитал".
Появата на Златев пред медиите не е толкова честа, а само в последния месец изявите му са две или три, и то все по темата цените на горивата.
Самият Марешки твърди, че работи на печалба, но през минимален марж - от порядъка на 3-4 стотинки.
Затова потърсихме мнението на експерт в международната търговия с горива, който изготви относително разбираемо табличка с формирането на цените на дизела, пише lentata.com
Котировка на международен пазар за 21-12-2015 326,75 ЩД на тон
Премия за доставка до България 25 ЩД на тон
Пристанищни такси 10 ЩД на тон
Транспортни разходи в страната 10 ЩД на тон
Разходи по финансиране и държавен резерв 10 ЩД на тон
ОБЩО НА ТОН 381,75 ЩД
Тъй като дизелът има относително тегло 0.835 (кг в литър),
Себестойност за 1000 литра минерален дизел 319 ЩД
Разходи по добавяне на биокомпонент 6% 28 ЩД на 1000 литра
Крайна цена на 1000 литра за дизелово гориво с 6% биокомпонент = 347 ЩД
Курс на ЩД 1,798 лева
Цена на 1000 литра в лева 624 лева
Акциз на 1000 литра 645 лева
Общо: 1 269 лева
(20% ДДС) 1523 лева на 1000 литра
1,523 лева за литър с ДДС
В случай, че горивото бъде закупено от базата на "Лукойл" в Бургас, към дата 21.12.2015 година, цената ще бъде 1,62 лв. с включен ДДС и след всички отстъпки.
Тъй като акциз и ДДС се плащат от крайния потребител, и в случаите когато има данъчен склад, търговецът събира акциз и ДДС в цената на горивото, а ги внася в бюджета до 14-то число на следващия месец. Така всъщност цената, която ИО заплаща от собствени средста, е тази без акциз и ДДС – 624 лева на 1000 литра (или 62,4 стотинки на литър). При продажна цена от 0,805 ( 1,77 лева с акциз и ДДС) до 1,046 ( 2,03 лв с акциз и ДДС) лева за литър, брутният марж, който се реализира от операторите е между 31 и 67% (!!!) върху доставната цена.
На практика, конкуренция при доставката на горива няма.
Тъй като има почти монополна ситуация на пазара с един силно изявен доставчик с 65-70% от пазара, а за останалите вериги като ОМВ, Шел, Еко и Ром петрол ситуацията е икономически изгодна, съревнование и свободен пазар в полза на потребителите са извън дневния ред.
Реално само при пропан-бутана има цена в полза на крайния клиент. "Лукойл Нефтохим" произвежда около 20% от необходимото за потребление и няколко големи вносители водят реална конкуренция за клиенти и дават максимално "изпилена" цена.
Автори: Веселин Михайлов, Анна Величкова
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Черна златка нападна овошките в община Сливо поле