Нови открития за живота на неандерталците
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Аретфакти показват умения за планиране, каквито досега не са свързвани с този период от развитие на човечеството
Екип от австралийски изследователи направи революционни открития за начина на живот на неандерталците, разкривайки неочаквани подробности за техните ловни умения и адаптивност към околната среда. Проучването, ръководено от археолога София Сампер Каро от Австралийския национален университет (АНУ), се фокусира върху периода отпреди 100 000 до 65 000 години.
Богата колекция от артефакти
Изследователският екип е събрал стотици хиляди артефакти от археологическия обект Абрик Писаро, разположен в подножието на южните Пиренеи в североизточна Испания. Находките включват каменни сечива и животински кости от периода, известен като Морски изотопен стадий (MIS) 4.
Изненадващи открития за ловните навици
"Нашите изненадващи открития показват колко адаптивни са били неандерталците. Животинските кости, които открихме, показват, че те успешно са експлоатирали заобикалящата ги фауна, ловувайки благородни елени, коне и бизони, но също така хранейки се със сладководни костенурки и зайци. Това предполага степен на планиране, каквато рядко се свързва с неандерталците", споделя София Сампер Каро.
Тези находки оспорват досегашните схващания, че неандерталците са ловували единствено едър дивеч. Изследването показва, че те са били изключително адаптивни към суровите климатични условия и са познавали отлично територията, която са обитавали.
Неандерталците са обитавали Европа и части от Азия в продължение на повече от 300 000 години, преди да изчезнат преди около 40 000 години. Учените смятат, че проучването на обекти като Абрик Писаро може да помогне за разкриването на мистерията около тяхното изчезване.