Защо учените залагат на слънчогледи след ядрени аварии?

1
Растенията са естествен филтър на радиоактивни елементи
Растенията са естествен филтър на радиоактивни елементи

Растенията са естествен филтър на радиоактивни елементи

На 11 март 2011 година в 12:00 часа Япония е разтърсена от земетресение с магнитуд 9,0, последвано от мощно цунами. Природното бедствие нанася сериозни поражения в префектурите Мияги и Фукушима, отнемайки живота на десетки хиляди души. Кулминацията настъпва с поредица от експлозии в атомната електроцентрала "Фукушима Даичи", намираща се в град Окума, които водят до изпускане на радиоактивни вещества в околната среда.

Иновативно решение с природни средства

Главният монах в будисткия храм Джоенджи - Кою Абе, споделя пред информационна агенция Ройтерс: "Засаждаме слънчогледи, полска горчица, щир и кокиче, за които се смята, че абсорбират радиацията. Досега сме отгледали поне 200 000 цветя... и сме разпространили много повече семена. Най-малко 8 милиона слънчогледа, които цъфтят във Фукушима, произхождат оттук."

Научните доказателства

Почвоведът Майкъл Блейлок обяснява в свое интервю от 2011 година: "Слънчогледите са наистина добри в поемането на определени радиоактивни изотопи. И това действително е връзката между слънчогледите и атомните електроцентрали, която открихме... успяхме да отстраним някои от отпадните вещества от аварията в Чернобил, като засадихме слънчогледи в засегнатите райони."

Защо точно слънчогледи?

Растенията притежават няколко ключови характеристики, които ги правят подходящи за ядрено обеззаразяване: бърз растеж, адаптивност към различни условия и способност да съхраняват погълнатите вещества предимно в надземните си части.

Фиторемедиация - природен метод за очистване

Процесът на използване на растения за премахване на токсини от околната среда, известен като фиторемедиация, постига значителни резултати в Чернобил. Радиоактивните елементи цезий и стронций се усвояват от слънчогледите, тъй като наподобяват естествените хранителни вещества калий и калций.

Различни резултати във Фукушима

Блейлок отбелязва: "Това беше много ефективно за водата. С почвата беше малко по-различно, защото тук ситуацията с цезия е по-пипкава." За съжаление, опитите за фиторемедиация във Фукушима не постигат очакваните резултати поради специфични почвени условия.

Местната жителка Томое споделя пред Ройтерс: "Бяхме доста заети, стотици местни жители дойдоха да оберат цветовете. Това ми помага да забравя за радиацията."

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари