Защо километражът показва повече, отколкото можете да вдигнете?
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
Замисляли ли сте се защо километражът на автомобила Ви е разграфен до по-висока скорост, отколкото може да вдигне машината?
Това изглежда нелогично и дори безсмислено, но пък е доста любопитно какво стои зад това решение на производителя. А причините са няколко, пише OFFNews.
Първата е доста тривиална - чист маркетингов ход. Автомобилните производители разчитат на влечението на клиентите си към скоростта. Искат, когато човек седне зад волана, да има усещането, че колата му е много бърза, поглеждайки километража. Този психологичен трик явно има ефект, защото се прилага практически от всички. През 2012 година например новите модели на Ford Fusion и Chevrolet Malibu за САЩ се появиха с километражи, показващи до 257 км/ч (120 мили в час). Това са семейни автомобили и нито един от двата не може да се движи със повече от 190 км/ч.
Втората причина е логична. Не всички модели се сдобиват със специални километражи. Много често няколко модела в гамата на дадена марка използват едно и също инструментално табло, но имат различни възможности от гледна точка на максималната скорост. Възможно е дори един и също модел да има различна максимална скорост за различните пазари. В Европа например има места без ограничение - някои от магистралите в Германия, каквито практически няма на други места по света. От гледна точка на икономичността обаче производителите не считат за нужно да създават различен километраж за всяка една модификация.
Още по-интересното е, че има дори хора и организации, които се борят именно с този маркетингов трик. Според тях показващите твърде високи стойности километражи са мотиватор, особено за младите шофьори, да натискат по-здраво педала на газта. Интересно е как тази борба се развива в САЩ, където в средата на 80-те години е приет закон, според който километражът не може да показва повече от 85 мили в час (136 км/ч), колкото е максимално разрешената скорост по най-бързите пътища.
Реакцията на автомобилната индустрия е повече от остра. Някои от компаниите дори оставят допълнително разграфяване на километражите без цифри на него, за да заобиколят наредбата. В крайна сметка тя се задържа само три години, преди да бъде отменена, но и днес има автомобили от този период, който са с "малкия" километраж.
В същото време властите не желаят нова конфронтация с автомобилната индустрия и за момента не предвиждат насилствено намаляване на километражите. Предтекстът в САЩ е, че няма точни данни, които да показват, че това води до повече инциденти. Така че, ако искате да знаете колко може да вдигне колата Ви, по-добре прегледайте техническото ръководство и не се доверявайте на километража. Това не е покана да го напълните докрай.
Паркомат създаде хаос в центъра на Русе
Дмитрий Медведев: САЩ да приемат сериозно предупрежденията...
Асен Василев: Бойко Борисов да е премиер е "смешка"
Ивайло Мирчев: МВР опъна чадър над Памперса, Сандокана и...
ПП: Империята отвърна на удара с „показанията“ на Петя...