Започват нови проучвания на тракийския град Хелис

1
Работата ще бъде ръководена от доц. д-р Даниела Стоянова
Работата ще бъде ръководена от доц. д-р Даниела Стоянова Снимка: БТА

Работата ще бъде ръководена от доц. д-р Даниела Стоянова

В края на юли ще започнат нови реставрационни дейности по ранноелинистическата крепостна стена и прилежащата ѝ кула в Археологическия резерват „Сборяново“. Работата ще бъде ръководена от доц. д-р Даниела Стоянова от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съвместно с главния археолог и заместник-директор на Историческия музей в Исперих Мария Николаева. Информацията бе съобщена от културната институция в Исперих.

Участници и методи на работа

Екипът, ангажиран с консервацията, анастилозата и експонирането, включва специалисти от музея, студенти от Софийския университет, както и майстори каменоделци и строители от село Свещари. Научни консултанти на проекта са проф. д-р инж. Валентин Тодоров от Националната художествена академия и проф. д-р Тотко Стоянов от Софийския университет. Реставрационните дейности ще бъдат изпълнени под контрола на регистриран реставратор, а при обработката на лицевите повърхности на камъните ще се използват антични техники и инструментариум.

Финансиране и цели на проекта

Проектът е финансиран по програма на Министерството на културата, с финансовото участие на Историческия музей в Исперих. Този дългогодишен проект има за цел да превърне Тракийския укрепен център „Хелис“ в дълготраен ресурс за културния туризъм на Община Исперих.

Нови археологически проучвания

Историческият музей в Исперих също така изпълнява проект за теренни археологически проучвания и теренна консервация на ранносредновековно селище в местността „Петрова нива“ в Археологическия резерват „Сборяново“. Финансирането за тези дейности е в размер на 55 000 лева, а разкриването на вкопани и наземни жилищни и стопански съоръжения ще продължи през септември 2024 година. Ръководител на екипа е гл. ас. д-р Елена Пенчева от Софийския университет, с участието на специалисти от Историческия музей в Исперих и студенти по археология.

Значението на археологическите усилия

Разкриването на Вътрешната крепостна стена беше основен акцент в проучванията на тракийския укрепен град Хелис през изминалия археологически сезон. Възстановяването и консервацията на тези древни структури не само предоставят важни исторически данни, но и допринасят за развитието на културния туризъм в региона.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Sign in with Google
Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Януари 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари