Започва рулетката с мандатите за кабинет
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Кирил Петков ще подаде оставката на правителството в понеделник заради гласувания снощи "вот на недоверие"
Това съобщи премиерът пред журналисти в Брюксел, предаде БНТ
Това е 99-тото правителство на България и първото в новата ни история, което губи вот на недоверие. Сега започва рулетката с мандати за съставяне на кабинет.
Днес от прессекретариата на държавния глава съобщиха, че се чака премиера да подаде оставка, за да започнат консултациите. За разлика от добре познатите ни до момента случаи, в които правителството или премиерът подават оставка по своя инициатива, при загубен "вот на доверие" подаването на оставка е конституционно задължение и това поражда тълкувания дали изпълнението на формалния акт е пречка за процедурата за формиране ново правителство.
Процедурата е посочена в чл. 99 от Конституцията.
Президентът трябва да проведе консултации и да връчи първи мандат за съставяне на правителство на кандидат-премиер на най-голямата парламентарна група "Продължаваме промяната". Те имат 7 дневен срок, в който да предложат проект за структура и състав на министерския съвет. Ако не успеят да намерят подкрепа на достатъчно депутати и не съставят кабинет, следва връчване на втори мандат.
Той трябва да се връчи на кандидат-премиер от ГЕРБ - СДС. Те вече заявиха, че ще върнат мандата без да предлагат правителство. Тогава в 7 дневен срок президентът трябва да връчи мандат, но вече не на кандидат-премиер, а на парламентарна група по негов избор, но различна от първите две. Тази група също има срок от 7 дни, в който трябва да представи предложение за министър-председател и състав на министерския съвет. Ако третият опит също е неуспешен, тогава президентът разпуска Народното събрание, в двумесечен срок насрочва избори и назначава служебен кабинет.
Ако рулетката с мандатите не доведе до избор на следващо правителство, като реалистичен срок за насрочване на парламентарен вот можем да смятаме дати като 25 септември или 2 октомври.
Когато Народното събрание е гласувало недоверие на министър-председателя или на цялото правителство, премиерът е длъжен да подаде оставката на кабинета, казва конституцията
"По силата на чл. 111 от Конституцията в момента, в който парламента вземе решение, т.е. гласува недоверие на правителството, правомощията на правителството се прекратяват. Но текста на чл. 89 изисква министър-председателят формално да подаде оставка пред Народното събрание. Такива са каноните на парламентаризма", обясни Пламен Киров, бивш конституционен съдия.
Пламен Киров допълва, че в тълкувателно решение на Конституционния съд от 1994-та година е записано, че основание за прекратяване на пълномощията на министерския съвет е гласуването на недоверие от парламента.
"Което казва, че дори да не е подадена формално оставка, президентът може да започне консултации за формиране на правителство по силата на чл. 99 от Конституцията", уточни проф. Киров.
Според доц. Наталия Киселова пречка за начало на консултации също няма, но липсата на формална оставка е пречка за приключване на процедурата.
"За да бъде приключена окончателно процедурата, е задължително министър-председателят да подаде оставка. В този смисъл държавният глава може да започне консултации, но според мен няма да може да връчи проучвателен мандат", коментира тя.
Пред журналисти в Брюксел премиерът уточни кога ще подаде оставка.
"В понеделник, понеделник сутринта. Няма никакъв проблем, веднага ще попълним документите и ще ги подадем", заяви Кирил Петков.
Когато основанието за подаване на оставка е "вот на недоверие" тя не се гласува от парламента. И така още следващата седмица може да започне процедурата за ново правителство.