НАСА избира между Мъск и Безос за доставка на марсианска почва
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Проектът за 11 милиарда долара няма да се осъществи преди 2040 година
Администраторът на НАСА Бил Нелсън разкри два възможни варианта за реализация на амбициозния проект Mars Sample Return (MSR), който цели доставянето на проби от марсианска почва на Земята.
Според информация на Bulgaria ON AIR, първият вариант включва използването на вече доказалата се система "небесен кран", успешно приложена при кацането на марсоходите Curiosity и Perseverance на Червената планета.
Вторият вариант предвижда изстрелването на по-голяма сонда с помощта на тежки ракети-носители. Макар конкретни подробности да не се разкриват, се обсъжда възможността за участие на космическите компании на двамата най-богати предприемачи в света - Илън Мъск и Джеф Безос.
Промяна в първоначалните планове
Първоначалната концепция на MSR включваше изпращането на две сонди до Марс - SRL (Sample Retrival Lander) за транспортиране на тръби с почвени проби от марсохода Perseverance и ракетата MAV (Mars Ascender Vehicle) за извеждане на контейнерите с проби в орбита около планетата. Проектът предвиждаше и участието на европейския апарат ERO (Earth Return Orbiter) за финалното транспортиране на пробите до Земята.
През миналата година плановете претърпяха сериозна ревизия, след като стана ясно, че при настоящото технологично ниво проектът ще струва между 8 и 11 милиарда долара вместо планираните 5 милиарда. Реализацията му се отлага за след 2040 година.
Нови технологични решения
През юли 2024 година НАСА възложи на седем компании да разработят алтернативни решения за оптимизиране на разходите по проекта. Според Бил Нелсън, предпочитаният вариант е предложението на Jet Propulsion Laboratory.
То включва използването на олекотен спускаем апарат SRL с тегло 1174 килограма, значително по-лек от първоначално планирания 3165-килограмов модул. Новият дизайн разчита на "небесен кран" за кацане и радиоизотопни термоелектрически генератори вместо слънчеви панели за захранване.