Забраняват на работодателите да питат за предходна заплата

4
Нова европейска директива: Важни промени за работодателите и служителите
Нова европейска директива: Важни промени за работодателите и служителите Снимка: Асен Игнатов

Нова европейска директива: Важни промени за работодателите и служителите

Европейският съюз предприема решителни мерки за преодоляване на разликите в заплащането между мъжете и жените с нова директива, която ще промени правилата на играта за работодателите и служителите в България. Въпросът за равенството между половете остава гореща тема в съвременния бизнес и трудов свят.

Революция в трудовите отношения

Приета през май 2023 г., Директива (ЕС) 2023/970 на Европейския парламент има за цел да укрепи прилагането на принципа за равно заплащане на жените и мъжете за равен труд или труд с равна стойност. Тази директива ще въведе безпрецедентна прозрачност в заплащането и ще създаде механизми за ефективно прилагане на този принцип.

Ключови промени за работодателите

  1. Забрана за запитвания за предишно заплащане: Работодателите вече няма да имат право да питат кандидатите за работа за тяхното досегашно или текущо заплащане. Целта е прекъсване на цикъла на неравенство в заплащането.
  2. Прозрачност в обявите за работа: Компаниите ще трябва да посочват първоначалното заплащане или неговия диапазон в обявите за работа, базирайки се на обективни критерии.
  3. Редовно докладване: Фирмите с над 100 служители ще трябва периодично да докладват информация за разликите в заплащането между половете и съотношението на служителите по пол.

Нови права за служителите

  1. Достъп до информация: Служителите ще имат право да искат писмена информация за тяхното индивидуално ниво на заплащане и средните нива на заплащане по пол за сходни позиции.
  2. Прозрачност в критериите за заплащане: Работодателите ще трябва да осигурят лесен достъп до критериите, използвани за определяне на заплатите и повишенията.

Предизвикателства пред имплементацията

Въпреки че директивата трябва да бъде транспонирана в българското законодателство до 7 юни 2026 г., все още има редица въпроси, които трябва да бъдат решени:

  • Кой ще бъде определен като "орган по равнопоставеността" в България - Комисията за защита от дискриминация или Националният съвет по равнопоставеността на жените и мъжете?
  • Какви конкретни санкции ще бъдат въведени за неспазване на новите правила?
  • Как ще се балансира нуждата от прозрачност с правото на защита на личните данни?

Очаквани ефекти върху бизнеса и обществото

Експертите прогнозират, че новата директива ще има дълбоки последици за бизнес културата в България:

  1. Повишена конкурентоспособност: Компаниите, които активно работят за преодоляване на разликите в заплащането, вероятно ще привлекат по-разнообразни и талантливи кадри.
  2. Промяна в преговорните процеси: Забраната за запитвания относно предишни заплати може да доведе до по-обективно оценяване на уменията и опита на кандидатите.
  3. Социално въздействие: Намаляването на разликата в заплащането между половете може да доведе до по-голямо икономическо овластяване на жените и да подобри общото благосъстояние на семействата.

Директива (ЕС) 2023/970 представлява значителна стъпка напред в борбата за равенство между половете на работното място. Въпреки че предстоят предизвикателства в имплементацията, тази директива има потенциала да трансформира трудовите отношения в България, насърчавайки по-справедлива и прозрачна работна среда за всички.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    7
    До 3
    От 1.06.2025 г. хартиената трудова книжка отпада и се заменя с единен електронен трудов запис. Предполагам, че работодателят пак ще вижда предишната заплата, но в CV-то тя не се пише. Преди да Ви наемат на работа няма да тръгнат да търсят предната Ви заплата. Друг е въпроса как ще се прекъсне скритата дискриминация спрямо жените в много професии - за една и съща работа една жена получава около 200 лв. по-малко от един мъж. Това трудно се доказва.
  • 1
    6
    Леля чичо
    популистки директиви , разбраха че народите на европа ги мразят тея бюрократи милиардери и започнаха да симулират загриженост , това са им козовете в ръкава в случай when the shit goes down..
  • 1
    5
    Една
    Не са ме питали такова нещо, но не е и необходимо. В трудовата книжка е вписано предходното работно място и възнаграждението. Без проблем може да се види.
  • 4
    4
    mwdhw
    ЕС е тежко корумпирана частна структура, но е държавно финансирана. фон фор дер ден лайнянен представлява в днешния ден - Берия!
  • 4
    3
    до 2
    В трудовата книжка не пише ли ОМЗ?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари