Епископ Макарий: Ще съпреживеем жертвата, страданието и смирението на Христос
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Ако не го направим, не можем да разберем какво е Възкресението, заяви божият служител
В катедралния храм "Света Троица" в Русе вярващите отбелязаха тържествено Вход Господен в Йерусалим (Връбница - Цветница). Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит Наум, отправи послание към миряните, в което подчерта духовното значение на предстоящата Страстна седмица.
"Влизането на всеки един от нас в храма е именно събитието, което честваме днес. От днешния ден имаме още седем дни, които са отделно от тези 40 на пост, през които преминахме. И през тези седем дни ще съпреживеем жертвата, страданието, умилението и смирението на Христос. Защото ако не го направим, не можем да разберем какво е Възкресението", каза в проповедта си Главиницкият епископ Макарий.
Според духовника Възкресението представлява излизане от света на мъртвите - света на душите, които живеят без духовност, а само в материалното измерение. "Възкресението на душата, звукът, който тя започва да чува, са именно думите на Христос, поученията на Христос. Те започват да движат сърцето, започват да движат ума и нашите дела, преди всичко дела на добротворство", подчерта епископ Макарий.
Той обясни, че любовта на Христос се усеща най-силно от онези, които са постили, молили се усърдно и живели с Божиите обещания, и които след изповед пред свещеника приемат тялото и кръвта Христови.
Символиката на върбовите клонки
"Тази ни изказана радост от влизането на Христос в Йерусалим не е просто историческо събитие, за което си спомняме, а виждате, че то има характер трансцендентен - отвъд времето, отвъд вековете, и се отнася именно за нас сега, за тези, които се намираме в града Йерусалим, в храма", отбеляза още Главиницкият епископ Макарий.
Той разясни, че върбовите клонки, с които вярващите посрещат Христос на днешния ден, символизират дървото, което е склонило своята корона в поклон пред Твореца. "Всичко това взимаме като символ на творението, което служи на Твореца, символизира онова, което размахваме тържествено, както някога сторили младенците, които посрещнали Христос, влизайки в Йерусалим", поясни духовникът.
Според него, върбовите клонки в ръцете на вярващите представляват символ на добродетелите, събрани през 40-те дни на поста - с молитва, смирение и усърдие.
Жителите на Русе отбелязват празника
Множество русенци се стекоха пред катедралния храм в центъра на града, за да вземат осветени върбови клонки. За мнозина от тях те са символ на здраве и благополучие.
Милена Димова сподели пред БТА своята традиция: "За днешния празник си пожелавам здраве - за мен и за близките ми. Майка ми е именичка. Върбовите клонки ги правя на венче и ги слагам от вътрешната страна на вратата за здраве и така до следващата година. После ги хвърлям в река Дунав, на течаща вода, и слагам новите".
"Цветница е много хубав празник. Най-важното е да сме много здрави. Върбовата клонка е символ на здравето", обясни Албена Ненова.
Албена Попова добави: "Пожелавам за този празник да сме много цветни, много здрави, лъчезарни и щастливи. Върбовата клонка е символ на здраве. Всяка година я сплитам и я слагам на иконата на Света Богородица".