Всичко, което трябва да знаете за сърцето
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Човешкото сърце е прецизно настроен инструмент, който обслужва цялото тяло
То е мускулест орган с големината на затворен юмрук и се намира в гръдния кош, малко вляво от центъра. Сърцето бие около 100 000 пъти на ден, като изпомпва около 8 литра кръв в цялото тяло 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, пише Actualno.com.
Това доставя богата на кислород и хранителни вещества кръв до тъканите, и органите, и отвежда отпадъците. Сърцето изпраща обезкислена кръв към белите дробове, където кръвта се зарежда с кислород и се разтоварва от въглеродния диоксид - отпадъчен продукт от обмяната на веществата. Заедно сърцето, кръвта и кръвоносните съдове - артерии, капиляри и вени, съставляват кръвоносната система.
КАК РАБОТИ СЪРЦЕТО?
Скоростта, с която сърцето се свива, зависи от много фактори, като например:
- Активност и упражнения
- Емоционални фактори
- Някои медицински състояния
- Треска
- Някои медикаменти
- Обезводняване
В състояние на покой сърцето бие около 60 пъти в минута. Но това може да се увеличи до 100 или повече удара в минута (bpm).
ДИАСТОЛА, СИСТОЛА И КРЪВНО НАЛЯГАНЕ
Всяко сърцебиене се състои от две части:
ДИАСТОЛА: Камерите се отпускат и се пълнят с кръв, докато предсърдията се свиват, изпускайки цялата кръв в камерите.
СИСТОЛА: Камерите се свиват и изпомпват кръв от сърцето, а предсърдията се отпускат и отново се пълнят с кръв.
Когато човек измерва кръвното си налягане, апаратът ще отчете високо и ниско число. Високото число е систоличното кръвно налягане, а по-ниското - диастоличното кръвно налягане.
СИСТОЛИЧНО НАЛЯГАНЕ: Това показва колко голямо е налягането, което кръвта създава срещу стените на артериите по време на систола.
ДИАСТОЛНО НАЛЯГАНЕ: Това показва какво е налягането в артериите по време на диастола.
ГАЗОВ ОБМЕН
Когато кръвта се придвижва през белодробната артерия към белите дробове, тя преминава през малки капиляри, които се свързват на повърхността на въздушните торбички на белите дробове, наречени алвеоли. Клетките на тялото се нуждаят от кислород, за да функционират, и произвеждат въглероден диоксид като отпадъчен продукт.
Сърцето дава възможност на организма да елиминира нежелания въглероден диоксид. Кислородът постъпва в кръвта, а въглеродният диоксид я напуска през капилярите на алвеолите. Коронарните артерии на повърхността на сърцето подават кислородна кръв към сърдечния мускул.
ПУЛС
Човек може да усети пулса си на местата, където артериите преминават близо до повърхността на кожата, например на китката или шията. Пулсът е същият като сърдечната честота. Когато усещате пулса си, вие усещате прилива на кръв, докато сърцето я изпомпва през тялото. Здравословният пулс обикновено е 60-100 удара в минута, а това, което е нормално, може да варира при различните хора. При много активен човек пулсът може да е едва 40 удара в минута. Хората с по-голям ръст на тялото са склонни да имат по-бърз пулс, но той обикновено не е над 100 удара в минута.
Сърцето е важен и мощен орган, който постоянно изпомпва кислород и хранителни вещества в тялото. Ако човек се роди с вродено сърдечно заболяване или ако се получи увреждане вследствие на заболяване или други фактори, функцията на сърцето може да намалее и това да доведе до животозастрашаващи усложнения, като например сърдечна недостатъчност. Ако сърцето спре, човек не може да оцелее дълго. Активността и здравословното хранене са два начина за защита на сърцето.