Всеки пети у нас заделя пари от продадени ненужни вещи
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Всеки пети у нас заделя парите от продадените ненужни вещи у дома.
Почти две трети от анкетираните обаче дават получената сума за други продукти, от които има нужда. 7% пък са обявили, че с получените средства купуват други неща, които след това препродават по-скъпо, за да реализират печалба. Същият дял от респондентите признават за склонността в такива случаи да купят нещо, което не им е много необходимо, но го искат. Това показва изданието за 2022 г. на „Обсерватория“ - голямото годишно проучване на BNP Paribas Personal Finance, пише Сега.
Европейците са получавали средно по 77 евро на месец през миналата година от продажбата на продукти, които не използват. Най-много са спечелили британците - 115 евро, а най-малко унгарците - 27 евро. В България средният приход е само 48 евро месечно. Интересно е, че младите хора на 18-36 години у нас са реализирали по-високи приходи от продажба на продукти „втора ръка“ - 62,3 евро. Тези от 35 до 49 години - средно 49 евро, а над 50-годишна възраст - едва по 26 евро.
През последните 12 месеца 62% от европейците са продавали употребявани стоки.
55% от анкетираните в България са правили такива сделки няколко пъти годишно,
23% - същото толкова пъти всеки месец. 18% обаче не го правят никога. На другия полюс са 4% от респондентите, продаващи ежеседмично по няколко пъти употребявани стоки. Делът на непрофесионалните продавачи на предмети втора ръка намаляват с увеличаване на възрастта. Най-активни са младите до 34 години - 77%, а най-трудно се разделят със старите си вещи българите над 50 години, като само 49% от тях са продавали употребявана стока.
Проучването показва още, че средно 43% от българските домакинства вземат пари за старите си вещи, за да разчистят място у дома, а 28% за да си осигурят някакъв допълнителен доход. За други една пета от анкетираните целта пък е замяна на старото оборудване с ново.
Всеки десети пък го прави, защото обича да продава нещата си.
Друга тенденция е повишено търсене на уреди с по-дълъг живот, които могат да бъдат ремонтирани. Затова и за 86% от хората е много важно продуктите да имат индекс на поправимост, а 70% биха платили повече за такава стока, сочи още проучването.
В ЕС и у нас е еднакъв делът (52%) на хората, купуващи употребявани стоки, за да могат да намалят разходите си и да спестят нещо. В България всеки пети (24%) го прави, защото смята, че това е добра практика за опазване на ресурсите и околната среда. Също почти толкова (23%) смятат, че по този начин могат да придобият уникален предмет и да се открояват от тълпата. В Европа делът на такива обичащи да се фукат индивиди е по-малък - 19%. За 36% от анкетираните българи пък стоките втора употреба са начин да имат достъп до нещо, което иначе не биха си позволили да купят.
48% от нашенци са склонни по-скоро да заделят спестените пари от покупката на използван предмет. Най-малко склонни да го правят - само 27% обаче са хората над 50 години, явно заради много по-ниските си доходи. По тази причина 73% от тях са принудени да изхарчат разликата в цената. При останалите европейци от тази възрастова група обаче тенденцията е обратна. 59% от тях оставят настрана спестените пари от покупката на употребяваната стока.
Най-често купуваните и продавани употребявани стоки са дрехите, бялата и черна техника и автомобилите.
Проучването е проведено в 17 държави: Австрия, Белгия, България, Чехия, Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Испания, Швеция и Великобритания, като са интервюирани 15 800 европейци. България участва в анкетата от 2017 г.