Войната в Украйна поставя в риск заложения у нас икономически растеж от 4.8%
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Няма как платежната система да остане в разкрачен стоеж дълго време, смята депутатът от ИТН Любомир Каримански
Военни действия толкова близо до България няма как да не се отразят негативно икономиката ни. Шефът на бюджетната комисия Любомир Каримански (ИТН) изрази пред БНР притеснение, че планираният икономически растеж от 4.8% за тази година, на база на който са правени и сметките за бюджета, трудно ще бъде постигнат.
Причината е, че чуждестранните инвеститори, които и без това намаляват у нас през последните години, са още по-предпазливи и не е сигурно дали планираните мащабни държавни инвестиции за тази година ще привлекат чуждестранен частен капитал.
Депутатът от ИТН посочи, че е трудно да се преценят мащабите на военните действия в Украйна. В последния момент при тридневното гласуване на бюджета през тази седмица управляващата коалиция вкара нов текст, който позволя правителството без санкцията на парламента да прави извънредни разходи, свързани със справяне с последиците от войната в Украйна. Тези разходи ще са основно за хуманитарна помощ и за посрещане на бежанци оттам и ще бъдат за сметка на направени икономии от отделните министерства и агенции, както и икономии в централния бюджет. Първоначално управляващата коалиция е смятала да сложи таван от 50 млн. лв. на допълнителните разходи и трансфери, свързани с войната в Украйна, но именно заради неяснотата колко време ще продължат военните действия, е отпаднало посочването на конкретна сума. Каримански допуска, че на този етап големи икономии може да очакваме от разходите за справяне с ковид-пандемията, който да бъдат пренасочени към новата криза.
"Трябва да поставим остро въпроса за компенсации от последиците от войната на европейско ниво", заяви пред БНР Любомир Каримански. Той посочи, че не само в България силно ще пострада туризмът например, но той ще пострада и в Гърция и Румъния, затова компенсации трябва да има на европейско ниво.