Владимир Малинов не се притеснявал от разследването на европрокуратурата за "Чирен"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Турция отхвърля българските условия за предоговаряне на газовия договор с "Боташ"
Министърът на енергетиката Владимир Малинов заяви, че не изпитва притеснения относно разследването на Европейската прокуратура за проекта за разширяване на газовото хранилище в Чирен, финансиран със средства от Европейския съюз. Разследването е започнало през летните месеци поради съмнения за нередности при възлагането на обществени поръчки.
Възстановени средства, но без неустойки
В телевизионно интервю за bTV Владимир Малинов потвърди, че прекратената обществена поръчка не е довела до финансови щети за "Булгартрансгаз", тъй като фирмата изпълнител е възстановила авансово изплатените 79 милиона лева. Въпросът защо държавата не е потърсила неустойки за неизпълнения договор с "Главболгарстрой" остана без конкретен отговор, отбеляза вестник СЕГА.
"Оттук нататък "Булгартрансгаз" прецени, че трябва да има нова поръчка за сондажите, което ще даде възможност за увеличаване на капацитета на хранилището", заяви Малинов.
Проблемният договор с "Боташ"
Напредък липсва и в преговорите с турската компания "Боташ" относно предоговарянето на условията по споразумението, сключено по време на служебното правителство на Гълъб Донев. Договорът предвижда резервиране на годишни доставки от 1.85 милиарда кубични метра природен газ, но изисква ежедневни такси от приблизително 500 хиляди долара, независимо от реалното използване на турския терминал.
След проведени разговори с турския си колега миналата седмица, министър Малинов съобщи: "Турция е склонна да предоговаря, но не приема условията на "Булгаргаз" за намаляване на капацитета и на цената, както и заплащане само при ползване".
Либерализацията на пазара на електроенергия
Относно стопираната либерализация на пазара на електроенергия за домакинствата, Малинов посочи, че процесът ще се осъществи, "когато всяко едно домакинство е добре подготвено за нея". В момента в Народното събрание са внесени различни законопроекти, предлагащи отлагане между 2 и 10 години.