Виолета Коритарова: Техническият проект за тунел под Шипка може да стартира през 2025 година
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 3
Строителството на тунела ще продължи около три години и половина
Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова обяви, че началото на дейностите по изработване на техническия проект за тунела под връх Шипка се очаква да стартира през 2025 година. Това стана ясно по време на изслушване в парламента, където министърът уточни, че първо трябва да бъдат предприети действия за осигуряване на площите за порталите на тунела.
„Оттук нататък всички процедури ще изискват спазване на съответните законови срокове,“ заяви Коритарова, като подчерта, че не може да даде конкретен ангажимент за началото на строително-монтажните работи. Финансирането за проекта е осигурено, като част от средствата идват от държавния бюджет и са планирани в капиталовата програма на Агенция "Пътна инфраструктура", а останалата част ще бъде покрита по програма "Транспортна свързаност" за периода 2021-2027 година.
Министърът обяви, че в началото на юли е започнала работа по създаване на работна група с участието на отговорните институции. Тази група ще изготви график с дейностите и сроковете за реализиране на проекта. Според Коритарова, целта е същинската работа да започне до година и половина, като прогнозата е тунелът да бъде завършен след около четири години.
Проектът включва изграждането на пет тунела с обща дължина от 4 километра, шест моста, един подлез и други инфраструктурни съоръжения. Проектирането започна след близо тригодишна процедура по Закона за обществените поръчки, стартирана през октомври 2019 г., която премина през обжалване в съда. Изпълнител на проекта е ДЗЗД "Консорциум ПСВТ", като стойността на контракта за проектиране и строителство възлиза на 358 020 000 лева с ДДС. Строителният надзор е поверен на ДЗЗД "Трансконсулт - Свеко" с договор на стойност 6 479 935,20 лева с ДДС.
Тунелът под връх Шипка ще бъде най-пряката връзка между Северна и Южна България в централната част на страната. Северният портал на тунела ще се намира в област Габрово, а южният - в област Стара Загора. Основните транспортни направления, които ще обслужва тунелът, включват Русе - Велико Търново - Шипка - Стара Загора - Свиленград (Маказа) и Оряхово - Севлиево - Шипка - Стара Загора - Свиленград (Маказа). Това съоръжение ще подобри безопасността на движение и целогодишно ще улесни преминаването на шофьорите от двете страни на Стара планина, допринасяйки за икономическото и социалното развитие на региона и за туризма.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Ама признайте, че това "може" е очарователно! Толкова много символика има в него, чувство за хумор, тънка ирония, гавра... Тате каза, че ще ми купи колело...
Докладвай този коментар за нередност
×Метеополитика: Винаги, когато се заговори за нови магистрали, тунели, мостове, това означава, че идват нови избори!
Докладвай този коментар за нередност
×1980-2024 г.: Не мина ли много време? Сякаш вчера беше.