Възрастните и хронично болните ще чакат ваксинация през март

0
​Според властта няма проблем, че са пуснати свободни коридори при недостиг на ваксини
​Според властта няма проблем, че са пуснати свободни коридори при недостиг на ваксини

Според властта няма проблем, че са пуснати свободни коридори при недостиг на ваксини

Възрастните и хронично болните - най-рисковата група за COVID-19, ще чака по-масова ваксинация през март. Според директора на "Пирогов" проф. Асен Балтов пускането на свободни коридори за ваксинация независимо от приоритетните групи при недостиг на ваксини не е грешка. "Възрастните не ходят по магазини, не ходят по дискотеки", аргументира се Балтов. Според него в следващия месец четвъртата фаза на ваксинационния план - възрастни и хронично болни, ще бъде изпълнена. Докато у нас ваксинирането на най-уязвимата група се отлага във времето, в ЕС постигането на 70% покритие при възрастните е обща цел до средата на годината, пише вестник Сега

Решението за пускане на зелените коридори бе взето след разколебаване за ваксинацията с "АстраЗенека", призна Балтов. Заради ниските нива било взето решение за пускане на свободна ваксинация. Балтов отрече да има проблем и със снабдяването на личните лекари и по-бавното ваксиниране при тях. "По първоначален план ваксинациите при личните лекари трябваше да започнат след 3 март", коментира шефът на "Пирогов". Той съобщи още, че забавянето в темпото на ваксинацията се дължи и заради пазените дози за изборната администрация. Според Балтов в момента се пазят 50 000 дози. След 10 март - крайния срок за поставяне на първа доза, ако се цели постигане на имунитет до датата на изборите, резервираните количества ще бъдат освободени. Пред БНТ главният здравен инспектор Ангел Кунчев обяви друго число - че се пазят дози - първа и втора, за над 90 000 души изборна администрация. Със списъците за ваксиниране на ангажираните в изборния процес има и проблеми - включване на неактуални имена от предходни години. Проблемът бе предизвестен - членовете на секционните комисии обикновено се назначават на по-късен етап. Не стана ясно дали някой ще проверява тези списъци. 

"Абсолютно правилен бе по-острият тон от страна на здравния министър към компанията "АстраЗенека" за неизпълнение на заявените доставки. Виждате как вдигнахме темпото на ваксинации, ако се спазваха ангажиментите, можеше да продълим с такива нива", коментира още Балтов. Въпреки намалените доставки обаче той заяви, че е оптимист, защото през март България чака 500 000 дози ваксини, а през април - 1 млн. дози. С такова темпо ще може да постигнем 2 млн. ваксинирани до средата на годината, което не е никак малко, коментира Балтов. Вече стана ясно, че текат разговори за допълнителни количества ваксини като вътрешно преразпределение между държави-членки на ЕС. В събота се чакат 52 000 дози от ваксината на "АстраЗенека" - доставката идва два дни по-рано от планираното след скандала с компанията. Използване на правителствен самолет се е окалазо недопустимо според правилата на производителя. 

Няма основание да очакваме забавяне на електронната платформа, в която ще може да се заявява желание за ваксинация, "Информационно обслужване" потвърждава датата 3 март за стартиране на системата, коментира пък Ангел Кунчев. Той обаче полупризна, че системата е закъсняла. "Не мисля, че тази система ни дава кой знае какво плюс. Ако сте се записали при личния лекар, имате достъп до зелен коридор или сте от втора и трета фаза, вече имате път към ваксинация", коментира още Кунчев. 

ИЗОЛАЦИЯ 

 „В момента ние сме практически изолирани. Само част от нас са получили нещо и то в мизерни количества“, коментира пред БНР личният лекар от Варна д-р Николай Христов. Според него организацията на ваксинирането не е добра - Христов има чакащи 195 души в листата си за ваксинации, а е поставил 20 ваксини, защото не разполага с повече. Във Варна има 300 практики на общопрактикуващи лекари, излезе списък с 80, които трябва да получат ваксини, без да е ясно изобщо на какъв принцип са избирани, коментира още джипито. "Хаосът, който се създаде между нас и институциите, действа демотивиращо. Има лошо планиране и на местно, и на централно ниво...Който е преживявал банановите опашки, така беше, дежа вю. Последният на опашката е пациентът, който го отнася", коментира още Христов. Според него България е създала прекалено сложна схема на приоритизиране на групите за ваксинация. "В България сложните схеми не работят", смята специалистът. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари