Възможно ли е да има само по един учебник по даден предмет?
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 2
Президентът Румен Радев призова за единно съдържание на учебниците по Български език и литература, История и География
"Винаги сме казвали, че трябва да има не повече от два варианта за учебници. "Поддържаме американския модел, защото трябва да има безброй учебни помагала и учебник, който да покрива минимума от познания. Електронни учебници също са необходими, дигитализацията навлиза". Това каза Янка Такева - председател на Синдиката на българските учители, в ефира на NOVA.
По думите ѝ учебните помагала са много по-важни от самия учебник. "Ако има по 9 варианта на една учебна дисциплина, как един учител ще прочете за две седмици всичко. Учебните програми трябва да претърпят коренна промяна. Работни групи правят точно това и в момента", обясни тя.
Историкът Емил Джасим е категоричен, че не преподава учебника, а учителя. "Това, което казва Радев, е четвъртита глупост. Има учебна програма, одобрена от МОН. Всички се съобразяват с нея, но предлагат различни подходи на представяне на материала. Проблемът е в учебните програми - те са правени от хора в МОН, които отдавна са скъсали връзка с класната стая. Никой не търси качество от тяхна страна. Всяко нещо, което може да ползва един учител, може да бъде на практика учебник", смята той.
Според него онлайн обучението и платформите са положителен ефект от пандемията. "Как един учебник може да пробие на големия пазар, ако има три големи издателства, които имат финансовата възможност за обиколки из училища, пакети и комисионни за учителите. Това е форма на корупция, която не е наказуема. Ако се избере само един учебник, как ще се избере кой да го напиша? Това са максимум осем души, които да предложат съдържание. Кой ще го печата и разпространява?", попита реторично Джасим.
Докладвай този коментар за нередност
×Име : Джасим трябва да се изкаже за учебниците в България. Спор няма.
Докладвай този коментар за нередност
×плюс-минус: По време на моето соц детство имаше само по един учебник по даден предмет и всички ние, учениците, знаехме аритметиката, правописа и граматиката без грешки и четяхме много книги. Сега: по няколко учебника на предмет, интернет, разни джаджи, терлефончета и разни други. И децата са полуграмотни и не четат. Уви!