Учители настояват за увеличение от поне 140% от средната заплата
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 13
Над 1300 пенсионери закърпиха новата учебна година
В навечерието на новата учебна 2024/2025 година, образователната система в България се изправя пред редица предизвикателства. Въпреки скорошното увеличение на учителските заплати, секторът все още се бори с недостиг на кадри и застаряващ персонал.
Според данни от Министерството на образованието и науката (МОН), в момента в системата на просветата работят над 92 000 души, включително директори, учители и други педагогически специалисти. Въпреки това, все още има 363 незаети позиции, което представлява 0,3% от общия брой.
Маргарита Янакиева, директор на Професионална гимназия по високи технологии "А.С.Попов" и преподавател по български език и литература, споделя своя опит: "Имаше период - до 2007 година, в който се замислях дали да не се откажа от професията си. Учителската професия беше поставена много ниско в йерархията. И заради заплащането".
Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, изразява загриженост относно бъдещето на образователната система: "Работната заплата в средното образование е ниска – 1853 лева. В последните дни преди откриването на учебната година търсим хора. Тази година закърпихме кадровото осигуряване, благодарение на повече от 1300 пенсионери".
Статистиката показва, че само около 15% от учителите в България са на възраст до 35 години. Това поражда опасения за бъдещето на образованието в страната. Такева предупреждава: "През тези 3 години – 2025, 2026 и 2027, се сменя генерацията на учителите в системата. По 4000 учители излизат в пенсионна възраст. Утре образованието ще стане лукс – няма кой да преподава".
Особено трудно е намирането на учители по математика, информатика и природни науки. Професионалните гимназии също изпитват затруднения при набирането на специалисти. Янакиева потвърждава това: "Всяко лято имаме притеснението дали освободилите се работни места ще бъдат попълнени".
В отговор на тези предизвикателства, МОН планира увеличение на учителските заплати. Галин Цоков, министър на образованието, заяви: "В първата рамка, която в момента гледаме, на бюджета за 2025 година, е свързана с тази цифра 125% от брутната работна заплата".
Въпреки това, синдикатите настояват за по-значително увеличение. Такева предлага: "Средната брутна работна заплата в образованието да не бъде по-ниска от 135-140%, за което са необходими някъде около 580 милиона лева. Готови сме и на протестни действия, ако това не се случи".
МОН уверява, че се търси решение, което да удовлетвори учителите във възможно най-висока степен. Остава да се види дали предложените мерки ще бъдат достатъчни, за да привлекат и задържат качествени кадри в българското образование.
Докладвай този коментар за нередност
×Мария: Пенсионерките от детските градини да си заминават в заслужен отдих и да предотстъпят местата си на хора, които са млади и имат желание да работят. В Панагюрище, незнайно защо все още се държи на работа в детска градина една директорка, която отдавна е песионерка и не спира да краде от персонала и децата. Защо никой не я разследва? КРАЙНО ВРЕМЕ Е НЯКОЙ ДА Я СПРЕ!
Докладвай този коментар за нередност
×Елия: Поздравления 11 така беше и затова станахме хора , а сега и то ,детето имало права.Да не го бутнеш. Иначе родителя те заплашва със съд..Докато децата въртят на пръста си всички и си позволяват да си правят каквото си искат под защита,ще се шири неграмотност , простотия , престъпност.Едно време беше тетрадката е огледало на ученика , сега е детето е огледало на родителя.Не се учудвайте , че няма учители.При такава агресия и несигурност никой не иска да е бит , съден или обруган само защото иска да налее малко знания в главата на детето ви.
Докладвай този коментар за нередност
×ндааа: едно време, като сгафех, даскала ми шибваше един два шамара и всичко се оправяше, само се молех баща ми, лека му пръст, да не разбере, щото в къщи нямаше да са един-два шамарите! Сега ходите да държите сметка на учителите защо са писали двойка или забележка на ненагледното и учителя си казва, абе от какъв зор да бера ядове с тоя и оня, я майната им, изпявам си урока, който има интерес, пита и се занимавам, останалите да го духат! Та така драги ми тарикати, каквото повикало, това и ще се обади! Няма как при един и същи учител да има първенец в олимпиади и отличен след това студент и специалист и маса пропаднали лузъри, на които даскала им бил виновен за дереджето! На човек винаги можеш да му вземеш, но никога не можеш да му дадеш, ако той не иска да го вземе!
Докладвай този коментар за нередност
×Елия: При същите тези учители,които вие не харесвате ние учихме преди 25 години и станахме образовани,уважителни и хора с мн.добри житейски позиции.Но тогава родителите ни се отнасяха с уважение и доверие към учителя.Те също като сегашните можеха да ги ругаят и оплюват пред нас и да им дават акъл ,да ни защитават дори и когато сме виновни , но не го направиха.Затова ние излязохме хора , а сега благодарение на уличната и родителска намеса излизат неграмотни и невъзпитани.Истината е ,че нас родителите ни наистина ни обичаха , докато сега децата растат недолюбвани и те го виждат това и стават агресивни и не им пука.Всяко дете иска да му покажете любовта си , да си говорите с него ,да ви покаже уроците си , да чувства топлота в дома си.Иначе расте на улицата при агресията.Не обвинявайте учителите за вашите грешки.Те също имат недостатъци , но не са тези.
Докладвай този коментар за нередност
×до 8: Доста тъпо съждение. На теб майка ти и баща ти ли казват кой човек е с авторитет и кой не? Ако един учител не е в състояние да се докаже като авторитет и Господ не може да му помогне. Друг е въпросът, че учителите се назначават с връзки и това, че има застаряващи и пенсионирани, които не изпускат кокала е проблем за всяка една професия, която е на държавната хранилка. За качеството на учителското съсловие съдим по резултатите - 50% от завършилите средно са функционални идиоти, сиреч четат някак си, но не разбират написаното.