Васил Божков е продал Телефонната палата

0
Бизнесменът Георги Папазки купи емблематичната сграда за 22 милиона лева
Бизнесменът Георги Папазки купи емблематичната сграда за 22 милиона лева Снимка: Ани Петрова / БНР

Бизнесменът Георги Папазки купи емблематичната сграда за 22 милиона лева

Емблематичната за София сграда на Телефонната палата вече е без възбрана и с нов собственик. Бизнесменът Георги Папазки, който до ноември миналата година беше сред собствениците на една от големите компании за онлайн залози ("Уин бет онлайн"), е купил сградата за 22 милиона лева от фирма в ликвидация на бившия хазартен бос Васил Божков. Това става ясно от правната система на Софийския градски съд по делото за несъстоятелността на "Ню Геймс" и се потвърждава от документи в Имотния и в Търговския регистър, информира Mediapool.

Сделката е станала на 30 декември 2022 г., като възбраната е премахната. Около 20 млн. лв. са постъпили в масата на несъстоятелността на фирмата, която в миналото организираше закритата лотария на Божков – "Ню Геймс".

През 2017 г. Васил Божков купи от БТК ("Виваком") Телефонната палата чрез дружеството "НГ Пропърти" (собственост на "Ню Геймс") за 17.3 млн. евро (33.8 млн. лв.). Божков, който бе и крупен колекционер на антики и картини, възнамеряваше да превърне палатата в музей.

"Придобиването на сградата, която е неделима част от паметниците на културата в столицата е продължение на дългогодишните интереси и инвестиции на г-н Васил Божков в посока запазването и популяризирането на културно-историческото наследство на България", се казваше тогава в съобщение на "Нове Холдинг". Идеята беше палатата да бъде "дом на уникални експонати и колекции в областта на изкуството и световното културно-историческо наследство".

Всичките му планове рухнаха, след като в началото на 2020 г. държавата внезапно осъзна, че той е престъпник и прокуратурата започна разследване срещу него, но Божков вече бе забегнал в Дубай.

След като призна, че за пет години е спестила поне 210 млн. лева такси на частните лотарии на бизнесмена, държавата се разбърза да му отнема лиценза и да въвежда държавен монопол върху тази дейност. В същото време колекцията му от антики бе брутално иззета от прокуратурата.

Според съобщенията на държавното обвинение конфискуваните предмети (6778 броя по данни на прокуратурата) са предадени за съхранение в Националния исторически музей към Министерството на културата и Националната художествена галерия, докато бъде назначена международна експертиза, която да удостовери тяхната автентичност и цена.

Досега няма данни това да е направено. От държавното обвинение отказват всякаква информация за делото срещу Божков. Самият той неведнъж е казвал, че открива на черния пазар предмети от собствената си колекция.

Телефонната палата на ул. "Гурко" 2-4 е създадена през 1949 г. по проект на архитектите Станчо Белковски и Борис Йолов. Шестетажната сграда с обща площ 17 401 кв.м. е паметник на архитектурата.

В разгара на скандала преди три години, след който Божков се сдоби с 19 обвинения, а лотариите му бяха закрити, бизнесменът публично обяви, че палатата е под възбрана. По думите му възбраната е била наложена заради невнесен ДДС "от евентуалните бъдещи приходи от продажба на билети от все още несъществуващия и вече запориран музей".

Впоследствие възбраната остана заради започналото производство по фалита на "Ню Геймс", което се точи вече трета година, а кредиторите, сред които хора с неизплатени награди от лотарията, все още не са удовлетворени.

Ликвидаторът на "НГ Пропърти" адв. Емил Димитров потвърди пред Mediapool за сделката. Той каза, че сумата от продажбата на имота вече е преведена на "Ню Геймс".

"Сделката е осъществена съобразно закона, чрез преговори, на база експертни оценки и след одобрение на съда по несъстоятелност. Стойността на сделката е определена от експертни оценки, базирани на състоянието на имота", каза Димитров. Той коментира и въпроса защо цената при продажбата на палатата е по-ниска от тази, на която "НГ Пропърти" я е купила през 2017 г. "Причината беше състоянието на имота, наличието на 4 броя възбрани върху имота и това, че дружеството е включено в списъка "Магнитски", каза адв. Димитров.

През 2021 г. финансовото министерство на САЩ включи Васил Божков и компаниите му в санкционния списък "Магнитски".

Емил Димитров няма информация за какво ще се използва имотът от новия собственик.

Купувачът на Телефонната палата е дружеството "ГПП Мениджмънт", създадено през май 2022 г., с едноличен собственик Георги Папазки. До 25 ноември 2022 г. той, заедно с Данаил Илиев, се водеха в Търговския регистър като действителни собственици на един от големите играчи в онлайн залаганията – компанията "Winbet" ("Уин бет онлайн"). На тази дата обаче те са заличени. Георги Папазки е брат на врачанския бизнесмен Валтер Папазки. Синът на Валтер Папазки – Александър, е съдружник в друг сравнително нов сайт за залози – Inbet.com. Собственик на "Инбет Онлайн" е "Инбет Груп", където съдружник през друга фирма е 25-годишният Александър Валтер Папазки.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    Cgfde
    Аман от задкулисни игри! Всички са за затвора! След време ще се разбере, кой е истинския купувач!!!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари