Варненската община и геодезисти спорят пясъкът плаж ли е

0
Два плажа са “се изпарили” от официални документи и от кадастъра, но за централната и местната власт обаче проблем няма
Два плажа са “се изпарили” от официални документи и от кадастъра, но за централната и местната власт обаче проблем няма Снимка: Dunavmost / архив

Люти спорове за крайбрежни терени във варненския квартал “Аспарухово” се разгоряха през последния месец.

Според Камарата на геодезистите два плажа са “се изпарили” от официални документи и от кадастъра. За централната и местната власт обаче проблем няма. Двата случая са сходни – става дума за ивица пясък, примесена със скали, камъни и растителност. Според сдружението те са плажове, според институциите - не са. Голяма част от крайбрежната зона на “Аспарухово” е обособена в парк, за който в момента тече одобряване на Подробен устройствен план (ПУП) и се решава съдбата му, пише Вестник СЕГА.

Първият скандал се разгоря в началото на август и е за терен, върху който министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков разреши строителство на рибарско пристанище. То ще е общинско.

Камарата на геодезистите заяви тогава, че за вдигането на малкия порт ще се ползва земя, която в кадастралната карта е отбелязана като плаж. А щом е плаж, тя трябва да е изключителна държавна собственост и на нея няма как да се строи. Според организацията всичко това може да е вратичка за реализиране на съмнителни интереси.

Министерството отвърна, че имотът не попада в плажа на “Аспарухово”, собствеността е публична общинска, а статутът й гарантира, че ще се ползва единствено за пристанище. Ведомството на Нанков се усъмни и в истинността на снимките, разпространени от сдружението. Няколко дни по-късно премиерът Борисов посети мястото и го определи като “змиярник”. А след още няколко теренът вече не фигурираше като плаж в електронния кадастър.

Вторият скандал се разгоря през последните дни и е по повод парцел в близост. Според геодезистите той е плаж, но в парковия ПУП, изготвян под надзора на местната власт, бил отразен като “мера и пасище”. Вестник “Дневник” съобщи, че организацията е пратила сигнал до кмета Иван Портних и председателя на общинския съвет Тодор Балабанов. Община Варна контрира, че теренът никога в нито един документ не е фигурирал като плаж. Той бил съставен от скали и зона за парково ползване, като щял да се ползва именно като парк. “По данни от кадастралния регистър на недвижимите имоти посоченият имот е публична държавна собственост и представлява Аспарухов парк, урбанизирана територия, част от населено място Варна. В приложената скица няма условен знак за пясъци”, заяви общината. През 2012 г. при изработването на специализираните крайбрежни карти била съставена междуведомствената комисия и според нейните данни теренът дори не граничел с плажа в “Аспарухово”.

ДЮНИ

Камарата на геодезистите твърди още, че парковият ПУП разчертава терен за обществено обслужване върху дюни. Според Община Варна обаче БАН, МОСВ и агенцията по геодезия не били установили дюни. На визирания парцел щял да се строи детски морски образователен център, който пък бил предвиден в проекта за рибарското пристанище. Кметството в крайна сметка люто се разгневи на неправителствената организация и съобщи, че инж. Йоан Каратерзиян, който говори от нейно име, е бил служител на Община Варна в отдел „Кадастър и регулация“ през периода на първите фази от придвижването на ПУП.

Източник: Вестник СЕГА
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари