Върнахме се към астрономическото часово време

1
Преместването на стрелките стана тази нощ
Преместването на стрелките стана тази нощ

Преместването на стрелките стана тази нощ

В нощта на 30 октомври преместихме стрелките на часовниците с час назад заради зимното часово време, предава БГНЕС. Смяната към зимно часово време тази година стана в неделя, 30 октомври 2022 от 4:00 ч. през нощта– от 4:00 ч. стана 3:00 ч. Астрономическото часово време е това, което използваме от октомври до март, тоест зимното.

Лятното часово време се използва, за да се получи по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите.

Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.

Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник “Парижки журнал” през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.

На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ последва примера ѝ през 1918 г.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    4
    до 3
    Я дай данни колко се пести от смяната на времето и защо? Може за Израел, може и за нас да напишеш. Големият консуматор е индустрията. В офиси и цехове постоянно свети осветлението. Откъде идва икономията, че нещо не разбирам.
  • -2
    3
    до 1
    не е до кадърност или не. евреите пестят повече пари с преместването на времето. и докато това е така, каквито и да е чиновници трудно ще променят тази ситуация.
  • 2
    2
    Потребител
    Не ви ли омръзна постоянно да го сменяте това време?! Само с часовниците вкъщи няма да се занимавам - те все едно не работят. Но щом така е решено да не се пипа повече времето - добре на 21-ви Юни ще имаме изгрев в 04:32 и залез в 20:02, вместо съответно 05:32 и 21:02. И 21-ви Декември изгрев в 07:47 и залез в 16:43, което си е по зимното часово време.
  • 6
    1
    плюс-минус
    През 2018 година ЕС проведе анкета дали да се сменя времето. По- голямата част от гласувалите искахме да не се сменя времето, дали ще е лятно или традиционното. Да, ама не! Некадърните еврочиновници и ръководители с огромните заплати от нашите данъци още не са се натуткали да решат този въпрос.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари