В кои страни Новата година не настъпва на 1 януари?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
В държавите, които следват лунния календар, празникът няма фиксирана дата
Докато България и по-голямата част от света празнуват настъпването на 2025 година днес, множество култури и народи продължават да следват своите древни традиции за посрещане на Новата година в различни дати от календара.
В държавите, които следват лунния календар, празникът няма фиксирана дата. Китай, Малайзия, Виетнам, Сингапур, Корея и Монголия ще посрещнат своята Нова година между 21 януари и 20 февруари - по време на първото пролетно новолуние.
Индийската култура отбелязва своята Нова година с празника Холи на 24 февруари, докато в Афганистан, Таджикистан, Пакистан, Ирак и страните от Централна Азия, които следват персийския календар, празникът се чества на 21 март.
Особено интересна е традицията в Шри Ланка, Непал и Лаос, където Новата година настъпва на 14 април с първите слънчеви лъчи. Този ден носи името "Денят на цветовете" и се различава от общоприетото празнуване в полунощ.
Древни традиции в модерни времена
В Тайланд се наблюдава интересен културен феномен - въпреки че през 1940 година властите официално определят 1 януари като начало на годината, местното население продължава да спазва традиционното празнуване през април.
Древните традиции са живи и в Централна Америка, където наследниците на маите в Мексико и Гватемала празнуват Новата година на 16 юли. Календарът на Древен Египет пък е оставил своя отпечатък върху празненствата в Джибути и Нигер, където годината започва на 30 август.
За юдеите Новата година (Рош Ашана) се празнува през първата половина на септември и бележи създаването на света според техните вярвания. Мюсюлманската Нова година, известна като Хиджра, се измества с 11 дни всяка година спрямо Григорианския календар, като през 2024 година е била отбелязана на 25 октомври.