МОН отделя 1,2 милиона лева за програма "Сигурност" в училищата
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

1400 учители ще се обучават за социално-емоционална подкрепа на ученици
Министерството на образованието и науката предлага нова национална програма "Сигурност" с бюджет от 1,2 милиона лева, по която училищата и детските градини ще могат да кандидатстват за повишаване на сигурността в образователните институции.
Според информация от просветното министерство, програмата е с национален обхват и е насочена към държавните и общинските детски градини и училища, регионалните управления на образованието, както и самото министерство. Крайният срок за изпълнение на всички заложени дейности е 15 декември тази година, информира вестник СЕГА.
Най-голям дял от бюджета – 600 хиляди лева, са предназначени за дейности, свързани с киберсигурността. Те включват минимум 100 обучения за подобряване на компетентностите на учениците и преподавателите относно безопасното използване на интернет, разработване на интерактивни материали и симулации за рисковете в онлайн пространството, както и организиране на национален форум за повишаване на информираността по темата.
Модернизиране на системите за сигурност
За осигуряване на ефективен пропускателен режим в образователните институции са заделени 200 хиляди лева. С тези средства ще се финансира изграждането на системи за видеонаблюдение и запис чрез изнесено видеонаблюдение в специализиран център на входовете, изходите и класните стаи, с известяване чрез сигнал за охрана на сградата.
По програмата се очаква да бъдат изградени поне 8 сигнално-известителни системи, като всяка от тях ще получи финансиране до 3500 лева. Предвижда се също така инсталирането на 8 системи за наблюдение, като за всяка от тях са заложени до 10 хиляди лева.
Фокус върху социално-емоционалната подкрепа
Третият модул на програмата е с бюджет от 400 хиляди лева и е насочен към обучения за социално-емоционална подкрепа. По тази част от програмата се очаква 1400 учители да преминат специализирани обучения за подобряване на социалната среда в училищата и създаване на механизми за бърза реакция при кризисни ситуации сред учениците.
Крайната цел на програмата "Сигурност" е да се подобрят и развият уменията на учениците за разпознаване на киберзаплахи и намаляване на инцидентите при тях, повишаване на общата сигурност в образователните институции и създаване на здрава емоционална и психологическа връзка между децата, педагозите и родителите, особено при травмиращи събития.