В ЕС няма закон забраняващ отоплението на дърва и въглища!
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 1
Няма евродиректива за забрана на горенето на дърва и въглища за отопление, увериха от екоминистерството.
От там отрекоха появилите се информации, че заради ЕС от догодина ще трябва да се топлим на по-скъпите биогорива. Тази седмица българският екоминистър Ивелина Василева е подкрепила предлаганите от ЕК мерки в борбата с проблема с замърсения въздух на европейско ниво, но е подчертала, че тяхното изпълнение у нас би се отразило сериозно върху икономиката и бита на населението, предаде БНТ.
Замърсеният въздух особено през зимата си остава основен проблем на много български градове, които от години са на челните места в Европа в тази отрицателна класация. С най-голямо количество фини прахови частици във въздуха са Видин, Враца, Монтана, както и най-големите ни градове, където към пушеците от битовото отопление се добавя и засиленият трафик. Общо в 29 общини фините прахови частици са над нормите.
- Няма директива, която да налага изисквания по отношение видовете горива, които се използват в бита, – увери Иван Ангелов, директор на Дирекция “Опазване чистотата на въздуха” в МОСВ.
Така през седмицата от екоминистерството опровергаха слуховете за подготвяна забрана за използване на дърва и въглища за отопление. Уточниха, че работна група търси възможности за използване на по-екологични и по-малко вредни горива, но тя няма да налага забрани.
Семейство Ташеви от Ракитово не бяха разбрали за тиражираната евентуална забрана. Всяка зима те дават около 500 лева за дърва и твърдят, че от тях по-добри няма.
- По – добре е от парното, по-добре е от всичко, – смята Ангел. – Щом се стопли стаята и го изгасяме. Като минат 2-3 часа пак запалим.
- Ако трябваше да смените дървата с по-скъпи екогорива?
- Нямаше да ни стигат парите, които получаваме, – казва Катя.
Пелетите са далеч по-екологично гориво от дървата и въглищата. Но повечето семейства у нас нямат финансова възможност да се отопляват с пелети.
- За 500 лева това семейство от Ракитово може да се топли цяла година с пелети без да спират, – казва Симеон Овчаров, съсобственик на цех за пелети във Велинград. – Но ще им трябват още 3000 лв за котле и 3 хиляди за радиатори.Това те не могат да си го позволят.
През седмицата екоминистър Ивелина Василева на среща в Европейската комисия е подкрепила мерките за подобряване качеството на въздуха на национално и европейско ниво, но е заявила, че заложените за България изисквания са непосилни и ще се отразят негативно върху икономиката и бита на населението.Тя е представила и предстоящите Законови промени у нас, които подтикват общините да предприемат мерки в тази насока.
Докато чакаме законодателни промени, най-вече в Закона за чистотата на атмосферния въздух , може да си помогнем и сами. Изчислено е, че само ако подменим мокрите дърва, които използваме за отопление със сухи, в атмосферата се изхвърлят над 40% по-малко фини прахови частици.
В новата оперативна програма “Околна среда” са заделени 120 млн. лв. за справяне с проблема мръсен въздух. С тях държавата ще подпомага добрите проекти на общините за по-чист въздух.
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта
НАПАРАПЕТВАНЕ
НАПАРАПЕТВАНЕ
Дунав (Русе) разгроми Фратрия
НАПАРАПЕТВАНЕ