В българска болница: 90% от болните и 50% от медиците не са ваксинирани

0
Масово болните от Ковид правят тромбози, включително на периферията - например долни крайници”, обяснява директорът на МБАЛ „Христо Ботев” във Враца
Масово болните от Ковид правят тромбози, включително на периферията - например долни крайници”, обяснява директорът на МБАЛ „Христо Ботев” във Враца

"Имаме достатъчно кислород и медикаменти за Ковид отделението, но нямаме достатъчно ваксиниран персонал", казва директорът на врачанската МБАЛ "Христо Ботев". "Тук 90% от пациентите и 50% от медиците не са ваксинирани"

“Имаме достатъчно кислород и медикаменти за Ковид отделението, но нямаме достатъчно ваксиниран персонал.” Думите са на д-р Петър Керемедчиев, директор на врачанската МБАЛ „Христо Ботев” пред Дойче Веле. 

Болницата има най-много разкрити Ковид легла във Врачанска област - 69. В началото на декември 40 от тях са заети. “Всички болни, които имат някакви усложнения, са при нас. Ние нямаме леки случаи”, казва д-р Керемедчиев. В болницата се прехвърлят пациенти в тежко състояние. Всички те имат нужда от кислород.

"Болните от Ковид-19 масово получават тромбози"

Плановият прием е преустановен, оперират се само спешните случаи, включително на пациенти с Ковид-19. “Масово болните от Ковид правят тромбози, включително на периферията - например долни крайници”, обяснява директорът на МБАЛ „Христо Ботев”. “Когато такъв пациент попадне при нас, той по спешност трябва да бъде опериран с надеждата да възстановим кръвотока. За съжаление има случаи, при които това е невъзможно и следва ампутация.”

Около 90% от приетите пациенти не са имунизирани. Но и едва 49% от персонала в лечебното заведение са ваксинирани срещу Ковид-19. “Апелите от моя страна са постоянно”, казва д-р Керемедчиев. “Имаме немалко колеги - 17-18%, които са се срещали с вируса. Те на това разчитат. Като медици те знаят, че антителният имунитет не е най-добрият. Клетъчният е много по-добър. Но е много скъпо да бъде изследван клетъчният имунитет и скрининг не се прави масово”, допълва той.

Ваксина срещу дезинформацията няма

По улиците на Враца чуваме и други причини защо хората избират да не се ваксинират: “Видях клипове, при които на хората им слагат някакви чипове”. Или: “Млад съм и не ми трябва”. Или: “Тези ваксини не са тествани достатъчно”. А възрастна жена споделя, че е скептична, защото “тази ваксина трябва да се слага на всеки шест месеца - не е като туберкулозната, която е веднъж за цял живот”. След което гордо заявява, че всяка година се ваксинира срещу грип.  

“Как може да си убеден, че детето ти трябва да бъде ваксинирано още в родилното срещу хепатит, след това идва шарка, идват други ваксини. Това е същото. Същото. Странична реакция на една банална ваксина като противогрипната е същата като тази”, казва директорът на местната РЗИ д-р Орлин Димитров. Въпреки дезинформацията, към началото на декември Враца има ваксинационно покритие над средното за страната - 28%. Как се постига това? “С много убеждаване, с много тичане по областта от страна на нашия персонал”, отговаря д-р Димитров. Самият той е поставил 1553 дози само през ноември.

Защо толкова много медици отказват да се ваксинират?

А как си обяснява скептицизма сред медицински работници, които също се оказват прът в колелото на ваксинационната кампания? “Явно и наши колеги са подвластни на нелепите новини, които се разпространяват в цял свят - от това как самолетите ни пръскат с химикали през това как ни ваксинират с незнайно какви течности”, споделя д-р Димитров.

“Много лекари у нас не са ваксинирани, а това е в резултат от противоречиви послания за качеството на ваксините. Допуснахме говорене срещу ваксините в нашето общество”, смята и проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Той вярва, че информационната кампания първо е трябвало да бъде насочена към лекарите и учителите. “Имаше противоречие в посланията. Дори на държавно ниво се допусна да има неформални групи, които говорят срещу ваксините. Самото министерство допусна стратегически грешки.”

Надеждите са насочени към новата власт

Кантарджиев критикува и други действия на властите - разформироването на Националния оперативен щаб, липсата на послания към отделните групи в обществото, отсъствието на конкретни действия срещу фалшивите сертификати. “Седем месеца министерството нищо не направи това да бъде преборено”, твърди той.

Проф. Кантарджиев, който сега е здравен съветник към Столична община, изтъква, че в столицата ваксинацията е достигнала около 50% от населението. Но предупреждава за рисковете, ако бавните темпове в цялата страна се запазят. “Опасността е да продължи епидемичното разпространение. Освен това България е туристическа страна. Не мисля, че европейците с желание ще идват тук, където хората не са ваксинирани.” Затова проф. Кантарджиев отправя апел към новия парламент: “След като най-после имаме парламент, мисля, че той ще има здравия разум да направи нещо за народа. А това е да застане зад единна позиция, основаваща се на науката и на медицинските мерки”.

Директорът на РЗИ-Враца също има послание към новата власт. “Ако има нещо хубаво от това, че Ковид обхвана целия свят, в България то е, че се обърна внимание на общественото здраве. Нека новото правителство да постави основите на реформа в общественото здравеопазване”, призовава д-р Димитров.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари