В България се внасят големи количества фалшифициран мед

0
В малките опаковки няма мед, те са глюкозно-фруктозен продукт
В малките опаковки няма мед, те са глюкозно-фруктозен продукт Снимка: Bulgaria On Air / стоп-кадър

В малките опаковки няма мед, те са глюкозно-фруктозен продукт

Европейският парламент одобри временното политическо споразумение със Съвета относно актуализираните правила за наименованието, етикетирането и представянето на някои храни за закуска

Новите правила ще се борят с вноса на фалшифициран мед от страни извън ЕС чрез задължително и ясно видимо етикетиране на държавата на произход.

"В ЕС се разпространяват огромни количества фалшифициран мед. Благодарение на натиска на пчеларите се стигна до това решение. Години наред искахме да се посочи какво е участието на вносния мед. У нас той е от страни извън ЕС - основно от Украйна, Китай, Турция и страните от Южна Америка. Вносът не е малко", коментира Михаил Михайлов от Обединен български пчеларски съюз за Bulgaria ON AIR.

От думите му стана ясно, че страните от ЕС трябва да одобрят това предложение и то да се въведе. На етикетите ще трябва да се обозначава страната на произход.

"Ние искаме нещо повече - да се посочват количествата на чуждестранния мед. Да се знае съотношението. Малки количества качествен български мед се смесват с големи количества вносен мед. Влизат медове, които са обременени с пестициди и високо съдържание на вредни вещества. Внасят се и се смесват главно от преработвателните предприятия", подчерта Михайлов в "България сутрин".

Той очаква да се стигне до обозначаване на процентното съдържание на вносния мед.

Гостът изтъкна, че в малките опаковки няма мед, а те са глюкозно-фруктозен продукт. Те са всичко друго, но не и пчелен мед, настоя Михайлов.

Той добави, че медът се фалшифицира на 4 пункта - от производител, от преработвател, от търговец и от пчелари, които продават на крайния потребител.

"В цялата верига има стриктни наредби, които не се спазват. Нормативната ни уредба е много добра, изпълнението куца. Няма достатъчно ефективен контрол от БАБХ. Те се оправдават с това, че нямат административен капацитет", завърши Михайлов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    4
    до 3
    Дали пък вместо „жлъчка“ не са ти премахнали всъщност жлъчния мехур? Това един мехур, който се пълни с жлъчка (наричана още жлъчен сок), която всъщност се произвежда от черния дроб. За функцията на жлъчката няма да се отпускам да говоря, само ще кажа, че няма общо със захарите или другите въглехидрати.
  • 0
    3
    до 2
    След премахване на жлъчка насоките на лекарите бяха мед само разтворен във вода. Картофи само на крем супа. Гъби и миди са ми забранени.
  • -1
    2
    Спокоен
    Внимателно, много внимателно с меда. Силно се преувеличават ползите му. Няма никакво значение дали е от пчела или набухан с глюкози. И не става дума само за диабетиците. Язва, проблеми с жлъчката и черния дроб, без мед! Тежка и не добре усвоима храна е.
  • 0
    1
    daskal
    Нали разбирате, че фалшивият мед може да е смъртоносно опасен за някои хора? Толкова ли е трудно да се контролира и установи кое е мед и кое - фалшификат?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари