Учени от БАН установиха рекордни нива на микропластмаса по българското Черноморие
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Созополският залив е най-замърсен
Учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) при Българската академия на науките (БАН) публикуваха първото по рода си проучване за замърсяването с микропластмаса по югозападното българско черноморско крайбрежие. Изследването е публикувано в престижното международно списание Marine Pollution Bulletin с импакт фактор 5.3.
Екипът зад научното откритие
Авторският колектив включва изследователи от Лабораторията по морска екология в Созопол: докторант Никола Бобчев, главен асистент доктор Димитър Беров, главен асистент доктор Стефания Клайн и доцент доктор Венцислав Карамфилов.
Алармиращи нива на замърсяване
Изследването обхваща района на Созополския залив, устието на река Ропотамо и Маслен нос. Най-високите концентрации на микропластмаса са регистрирани в Созополския залив - 464.44 ± 272.50 частици за килограм пясък от плажната ивица и 825.93 ± 396.30 частици за килограм пясък от морското дъно.
Детайлен анализ на замърсителите
Изследването разкрива, че влакната съставляват 72.3% от микропластмасата по крайбрежието и 91.7% от тази на морското дъно. Значителна част от откритите частици - 44% на брега и 54% в морското дъно, са в червен или син цвят.
Плажовете "Златна рибка", "Градина" и "Червенка", разположени между градовете Созопол и Черноморец, показват 2-4 пъти по-високи нива на замърсяване в сравнение с други части на Черно море.