Учени: Климатът може да оказва влияние на сеизмичната активност

0
В проучването те обясняват, че периоди на обилни снеговалежи и дъждове вероятно са допринесли за множество земетресения в Япония
В проучването те обясняват, че периоди на обилни снеговалежи и дъждове вероятно са допринесли за множество земетресения в Япония

В проучването те обясняват, че периоди на обилни снеговалежи и дъждове вероятно са допринесли за множество земетресения в Северна Япония

Климатът може да оказва влияние на сеизмичната активност, твърди екип от международни учени, цитиран от електронното издание Юрикалърт и БТА.

Когато специалистите се опитват да установят причина за земетресение, те често започват търсенето си в подземните слоеве. Дългогодишните сеизмични изследвания са показали, че сблъсъкът на тектонични плочи и движението на подземни разломи и пукнатини са основният фактор, който предизвиква трусове.

Научен екип, воден от изследователи от Масачузетския технологичен институт, обаче констатира, че метеорологични явления също могат да имат роля при предизвикването на земетресения. Сред учените има представители на Токийския и на Виенския университет.

В проучването, публикувано в изданието Science Advances, те обясняват, че периоди на обилни снеговалежи и дъждове вероятно са допринесли за множество земетресения в Северна Япония в последните няколко години. Според специалистите от Масачузетския технологичен институт това е първото изследване, което показва, че климатичните условия могат да предизвикат трусове.

"Виждаме, че снеговалежите и други натоварвания на повърхността, свързани с околната среда, влияят върху подземното налягане, а периодът на интензивните валежи е свързан с началото на множество земетресения", казва водещият автор на изследването Уилям Франк от Масачузетския технологичен институт. "Така че климатът очевидно оказва влияние върху реакцията на земната повърхност, а част от нея са трусовете".

Новото проучване се фокусира върху поредица от земетресения на полуостров Ното в Япония. Екипът открива, че сеизмичната активност в региона е изненадващо синхронизирана с определени промени в подземното налягане и че те се влияят от сезонните модели на валежи от сняг и дъжд. Учените предполагат, че тази нова връзка между земетресенията и климата може да не е характерна само за Япония, а да играе роля в разтърсването на други части на света.

С поглед към бъдещето те прогнозират, че влиянието на климата върху земетресенията може да стане още по-силно изразено с глобалното затопляне.

"Ако навлизаме в период на променящ се климат с по-екстремни валежи и очакваме преразпределение на водата в атмосферата, океаните и континентите, ще се промени начинът, по който се натоварва земната кора", отбелязва Франк. "Това със сигурност ще окаже влияние и е връзка, която бихме могли да проучим допълнително".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари