Цанко Цанков: Атаката срещу мен е дошла от България
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Плувецът и мениджърът му ще заведат съдебни действия срещу WOWSA
Непризнаването на рекорда ми идва след атака от България, заяви Цанко Цанков.
Бургаският плувец Цанко Цанков и неговият мениджър Николай Илиев планират съдебни действия срещу Международната асоциация по плуване в открити води (WOWSA). Причината е отказът на WOWSA да ратифицира рекорда на Цанков за преплуването на 108 километра и 250 метра без прекъсване в река Дунав на 6 септември 2024 година, с време 18 часа, 12 минути и 32 секунди.
Асоциацията твърди, че предоставените данни от екипа на плувеца са "непълни и манипулирани". Нещо повече, WOWSA обяви, че всички бъдещи постижения на Цанков ще бъдат отхвърлени за ратификация, което на практика означава доживотно наказание от страна на организацията, отбелязва БГНЕС.
По време на официална пресконференция, Цанков изрази своето разочарование: "Лично мен ме боли, защото в основата на тези атаки стоят българи. Не американци или други, а българи. Няколко човека от България са изпратили мейл до Асоциацията за плуване в открити води, като в момента не можем да кажем техните имена. Винаги съм държал на честността и почтеността и когато те атакуват точно за това, на което най-много държиш, ето това не мога да приема".
Спорът се усложнява от факта, че Цанков извърши две плувания в рамките на две седмици. Второто плуване, на 19 септември, покри дистанция от 120 километра и 600 метра без спиране. Това постижение първоначално бе ратифицирано от Асоциацията за световни рекорди (OWR), но на 4 октомври OWR анулира рекорда без официално уведомление.
Цанков коментира ситуацията около второто плуване: "По отношение на второто ми плуване имаме всички необходими данни, документи, за разлика от първото плуване на 6 септември, когато нямахме резервен GPS. На второто плуване имахме три независими GPS системи. Нямахме желание да се обърнем към същата асоциация и изпратихме всички данни към Асоциацията на световните рекорди, която е втората най-голяма след Гинес. Те разгледаха всички данни от плуването и ми съобщиха, че плуването е проведено по всички правила и те ратифицираха моето плуване и ми издадоха сертификат за най-дългото плуване без прекъсване в река Дунав".
Главният съдия на първото плуване, Стефан Георгиев, потвърди легитимността на постижението: "Бях абсолютен свидетел на плуването на Цанко, което се проведе по всички правила и в нито момент не се е хващал за лодката. Не мога да разбера защо тази частна организация се подигра с труда и постижението на един български спортист".
Мениджърът на Цанков, Николай Илиев, изрази недоумение от подхода на WOWSA: "В съобщението, което получихме от WOWSA, пишеше, че са взели предвид всички факти. Ако е така, трябва да изискаш документи, с които да си наредиш пъзела дали плуването на 6 септември е било по правилата".
Екипът на Цанков планира да се обърне към министъра на спорта, премиера и президента за подкрепа в този казус, подчертавайки, че проблемът засяга не само личната репутация на плувеца, но и имиджа на България в спортните среди.
Независимо от препятствията, Цанков и неговият екип заявяват твърдо намерение да продължат борбата за признаване на постиженията си и защита на името на страната в международния спорт.
Докладвай този коментар за нередност
×Точен: Трябва да ни пръснат по цялото земно кълбо ама само по един защото ако се съберат двама българина на едно място хаоса ще бъде пълен .