Трябва ли да се легализират бакшишите и да им се плаща ДДС?

0
Това е вариант за уеднаквяване на наличностите в касовия апарат и оборота
Play
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Remaining Time -0:00
Stream TypeLIVE
Loaded: 0%
Progress: 0%
00:00
Fullscreen
00:00
Mute
Playback Rate
1
    Това е вариант за уеднаквяване на наличностите в касовия апарат и оборота Видео: Bulgaria On Air

    Ресторантьори искат да се легализират бакшишите.

    Целта е уеднаквяване на наличностите в касовия апарат и оборота. Според сега действащото законодателство разминаването се наказва и може да доведе до затваряне на търговския обект за месец.

    Узаконяването на бакшишите би спестило много трудности по време на работа. На това мнение е и Теодора Кертикова, която работи като сервитьор.

    "На момента сме длъжни винаги, когато имаме бакшиши да ги отделяме по джобове, да ги слагаме в чашки. Това е много трудно, особено, когато има много работа. Понякога не се успява, когато заведението се напълни. Сложно е като процедура, ако трябва да развалиш пари или да дадеш от своите, за да върнеш", обясни пред Bulgaria On Air Кертикова.

    Глоба до 5000 лева и затваряне за до един месец е санкцията при неиздаден касов бон. Именно затварянето на обекти е най-големият страх на хората в ресторантьорския бизнес, особено след Ковид кризата. От бранша виждат изход в толеранс от страна на проверяващите.

    "При проверка сервитьорът да има възможност да докаже до 10% излишък от това, което показва касовият апарат", предлага Петър Стефанов, който е собственик на заведение.

    А клиенти споделят, че закръглят сметката с до 10-20%.

    От Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите настояват да не се стига до затваряне на бизнеси при първо нарушение и подобни строги санкции да се налагат само при чести разминавания.

    Искат и да не се налага наказание на собственика или управителя на търговския обект, когато вина за неотчетена на касовия апарат продажба има човек от персонала.

    "Този бакшиш се взема, има си код, в Германия е "geshenk", във Франция "surpise" и се чука на касовия апарат. Съответно работодателят вижда това, плаща съответните данъци и разпределя средствата между тези, които са ги придобили или между целия колектив", обясни Красимир Иванчев – председател на Съюза на хотелиерите и ресторантьорите – Русе.

    От НАП обсъждат дали тези допълнителни пари трябва да се декларират като доход и да се облагат с данък.

    Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

    Най-четени новини

    Календар - новини и събития

    PrevNext
    Март 2025
    ПоВтСрЧтПтСбНд
    242526272812
    3456789
    10111213141516
    17181920212223
    24252627282930
    31123456

    Виц на деня

    - Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
    - Една минутка, да разкарам жената...

    Харесай Дунавмост във Фейсбук

    Нови коментари