Трябва да затворим границите между България и Унгария

1
Австрия алармира, че границата с Турция не се пази
Австрия алармира, че границата с Турция не се пази Снимка: БГНЕС

Искаме да затворим границите между България и Унгария, защото по Балканския маршрут продължават да пристигат твърде много хора.

Това каза австрийският министър на отбраната Ханс Петер Доскоцил и съобщи, че вече се изработва план за действие, предаде БГНЕС.

Доскоцил поясни, че неговата страна възнамерява заедно с няколко средно - и източноевропейски държави като Полша, Унгария, България и Чехия да вземе допълнителни мерки за укрепване на граничния контрол. За тази цел до края на април ще бъде изработен план за действие. Вече е ясно обаче, че изброените държави искат да затворят границите между България и Унгария, казва Доскоцил и добавя: „Там (в България - бел.ред.) все още почти безпрепятствено се прехвърлят хора от Турция”.

Точно преди една година беше затворен така нареченият Балкански маршрут, в резултат от което числеността на бежанците в балканските страни и в Средна Европа рязко намаля. Днес обаче Доскоцил смята, че все още много бежанци и мигранти минават през тези граници. „Балканският маршрут не е затворен”, казва той пред „Билдцайтунг”. „Ако сравняваме положението с 2015 година, ние, разбира се, можем да се поздравим с успех, защото беше прекратено безконтролното придвижване”, обяснява министърът, но добавя, че не е постигнато нищо повече от това.

Доскоцил подчертава, че 2015 е била кризисна година и поради това не бива да се взима като единица мярка: „Ако сравним с годините преди това, става ясно, че средният брой (бежанци и мигранти - бел.ред.) днес е доста по-висок и върви към удвояване”, казва министърът и посочва, че от 2007 до 2013 в Австрия ежегодно са подавани средно по около 14 400 молби за политическо убежище. Днес обаче тази бройка е доста по-висока, отбелязва Доскоцил и се позовава на статистиката: въпреки затварянето на Балканския маршрут преди година, през 2016 в Австрия са влезли 42 000 бежанци, като 36 000 от тях са подали молба за убежище. Само през първите пет седмици от тази година в страната са регистрирани 3000 новопристигнали и 2000 молби за убежище, а 75% от тези мигранти са дошли именно по Балканския маршрут.

Словенското правителство също предупреждава за надигаща се нова бежанска вълна на Балканите. „По Балканския маршрут отново има огромен бежански натиск”, казва Бостян Шефич, заместник-министър на вътрешните работи, който отговаря за граничния контрол и бежанците. Според него "изобщо не може да се твърди, че целият този маршрут е затворен. Там все още се движат прекалено много хора”.

Заместник-министърът твърди, че в няколко страни на Балканите продължава да има висока концентрация на мигранти. Шефич припомня, че само в Гърция са заклещени 60 000 бежанци, а в Турция - два милиона и половина. „И почти всички искат да дойдат в ЕС”, предупреждава Шефич.

Според него ЕС ще се изправи пред огромно предизвикателство, ако се появят „проблеми около прилагането на споразумението с Турция за бежанците”. Към списъка Шефич изрично добавя Сърбия и България, където, според него, имало много чакащи бежанци. В момента времето още е такова, че много от тези хора се въздържат да продължат пътя си на запад, но положението ще се промени, когато дойде пролетта, посочва заместник-министърът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари