Трафикът на Дунав мост расте въпреки ремонта
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 5
700 000 камиона са преминали през съоръжението за 9 месеца
Заместник областният управител на Русе Георги Георгиев извърши поредна инспекция на ремонтните дейности по българския участък на Дунав мост. Проверката имаше за цел да оцени напредъка на ремонта и организацията на движението в района.
Рекорден трафик през моста
Статистиката за първите девет месеца на текущата година показва значително увеличение на трафика през Дунав мост. През съоръжението са преминали общо 713 568 камиона, като на изход от страната броят им достига 389 388 - с близо 13 000 повече в сравнение с предходната година. Въпреки лекия спад при влизащите в страната тежкотоварни превозни средства (с малко над 4000 по-малко), общата тенденция остава възходяща.
Впечатляващ ръст при леките автомобили
Още по-забележителен е ръстът при леките и лекотоварните автомобили. Само на изход от България към Румъния през ГКПП "Дунав мост" са регистрирани 789 945 автомобила - увеличение с близо 159 000 спрямо 2023 година.
Ремонтът не възпрепятства движението
Георги Георгиев подчерта, че ремонтните дейности не са повлияли негативно на пропускателната способност на моста. "Всички държавни институции положихме необходимите усилия да не се намали капацитета на моста и да сведем до минимум времето за изчакване при преминаване", коментира заместник областният управител.
Напредък на ремонтните дейности
В момента се извършва монтаж на нов отводнителен колектор. Продължава и полагането на ново антикорозионно покритие, както и дейностите по монтиране на бетонни панели и полагане на кофраж. От началото на ремонта са поставени общо 159 нови стоманобетонни панела, като 66 от тях са във втория 200-метров участък, където в момента се извършват работи. Освен това се полагат болтови дюбели за свързване на новоположените елементи.
Докладвай този коментар за нередност
×До номер 3: При работещи 4 кантара минават по 4 камиона на 2-3 минути. Ето ти ги тия 30 секунди. Около 20% от трафика са празни камиони, още 20% са специализиран транспорт/ животновози,цистерни и т.н/, които са пък с облекчен режим на преминаване, още над 20% са украински камиони, които също преминават по-бързо. Остават абите от южната съседка и едни български щофьори дето все нещо не им е наред с документите или камиона, но пък все друг е виновен!!!
Докладвай този коментар за нередност
×Иво: Трябва да се пуснат по вече работници не 5- до9 човека и да се работи бързо след като има финансиране не виждам какъв е проблема ?
Докладвай този коментар за нередност
×...: Тази статистика ония брадат боклук с лененото панталонче ли я съчинява ? Според нея на час трябва да са минавали по 107 камиона, което прави по два в минута. И най-слабоумният идиот знае, и може да отиде да погледа трафика един час, за да се убеди, че това е чиста фантастика. Стеснението за преминаване е толкова тясно, че трафикът пълзи като костенурки. И това са колите, а камионите, къде по ги съчинихте по един на 30 секунди ? Не ме е яд че ме лъжете, а ме вбесява, че си мислите че ви вярвам.
Докладвай този коментар за нередност
×Засега: Ама така се клати моста докато ги пускат в колони, че скоро май ще стане страшна авария. Не разбирам защо, не се направи така че изчакването да не става на самия мост.
Докладвай този коментар за нередност
×Русе : Русе какво спечели от тези 700 000 тира? Ами русенци какво печелят от това, че търпят шума и мърсотията от преминаването им почти през целия град? Тука трябва компенсация , обаче няма кой да се бори за нас! Кмета ли, кой, няма такъв човек в управлението на Русе. Те могат само да крадат...