Тестовете на КАТ отчитат хлорохинът като дрога

1
И хранителни добавки реагирали като наркотик на устройствата
И хранителни добавки реагирали като наркотик на устройствата

Пробите реагират и на маково семе

И хранителни добавки реагирали като наркотик на устройствата

Хлорохинът, смятан за лек срещу коронавируса, ще бъде отчетен от полевите тестове на КАТ като употреба на “метамфетамин”.

Затова предупредиха граждански организации правната комисия в Народното събрание, която предстои да разгледа предложенията за още по-сурови наказания за дрогирани шофьори, пише вестник Труд.

Като доказателство за твърдението си организациите прилагат таблица от страницата на производителя и официален вносител на самото тестово устройство (немската фирма “Draeger”). “Няма нищо чудно в това, че тестовете на КАТ реагират на хлорохина като на метамфетамин, защото той е братовчед на амфетамините, както и на един от хормоните на любовта – фенилетиламина”, коментира лабораторният лекар Георги Тодоров.

Тестовете на КАТ за наркотици често дават лъжливи резултати, те са само един скринингов инструмент. Затова винаги по разследванията се изискват и кръвни проби. Обикновено тестовете на КАТ реагират положително и на вещества, които имат общи функционални групи с наркотиците, за които се правят пробите”, коментира фармакологът Георги Момеков.

В сигнала си организациите предупреждават, че случаят с хлорохина не е единствен. Апаратът на КАТ отчитал употреба на “канабис” и при използването на легални хранителни добавки и дори употреба на “опиати”, ако шофьорът е ял кифла с маково семе.

Освен това при замервания машината давала голям брой фалшиви позитивни и фалшиви отрицателни проби. Според Българското либертарианско общество проблемът е, че нито една от посочените в Наредбата за тестването на водачи лаборатории не изпълнява световните стандарти за тестване на наркотични вещества.

Патрулите на пътя улавят 5 вида наркотик

Проверяват катастрофирали и съмнителни шофьорите

Наркотестовете, които се използват от КАТ, са два вида на един същи производител – полеви тестове “Draeger DrugCheck 3000” и тест касети, които са за работа с уред “Draeger DrugTest 5000”. Те улавят пет вида наркотици – марихуана, амфетамин и метамфетамин, кокаин, морфин и метадон. Проверките не са масови, но на тест задължително се поставят водачите при тежка катастрофа с пострадали.

В останалите случаи е при съмнения на полицаите от патрула – когато видят неадекватен шофьор с разширени зеници, зачервени очи, нервни движения, или някой, който изглежда като пиян, а дрегерът за алкохол показва 0.

Според българското законодателство шофирането под въздействие на наркотични вещества се наказва със затвор до 3 години.

Вече има внесени предложения от ГЕРБ присъдата да е до 5 г., тъй като в момента масовият случай е присъдите да са условни.

Тъй като за полевия тест на КАТ се взема слюнка, прави се и кръвна проба, която се подлага на лабораторно изследване. В повечето случаи резултатите съвпадат, тъй като въпросът е дали са употребени наркотични вещества и отговорът може да бъде или Да, или Не.

В края на миналата година други депутати от ГЕРБ предложиха в закона да се запише задължително след проба на слюнката да се прави и кръвна проба. Чак след като са готови резултатите да започва наказателно производство, а не непосредствено след хващането от КАТ на пътя.

Мотивите са, че така щяла да се изключи от наказателно преследване за групата от шофьори, употребявали наркотици в по-дълъг период преди проверката и тази употреба не е повлияла на реакциите им, докато са зад волана.

Според депутати обаче данните от пробата на слюнката с полицейския “Draeger Drug Check” са по-точни, тъй като говорят за по-скорошна употреба и не водят до оневиняване на престъпници.

От КАТ отказват да коментират качествата на тестовете и показанията уредите, които използват, тъй като те са сертифицирани, минават редовно на технически прегледи и не могат да се използват от патрулите, ако не са изправни.

Адвокат Светла Костенска:

Засичат и медикаменти със „зелена рецепта“

Тестовете, които използва КАТ, реагират на тетрахидроканабинол (ТНC) – съставка в много от наркотичните вещества, когато тя е над 2%. В техническия коноп – тя е под този процент и не се хваща. Сходни са и резултатите от кръвните проби, обясни адвокат Светла Костенска, работила по много дела, свързани с катастрофи и употреба на дрога.

Засичат се и много от лекарствата, изписвани с т. нар. зелени рецептни, в случай, че съдържат над 2% ТНС. Мога да дам такъв пример с медикамените, които се използват от страдащи от епилепсия”, каза още юристката.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две акули плуват и виждат сърфист с платно.
- Гледай какво обслужване - на поднос, че и със салфетка...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари