Таско Ерменков: Въглищните централи да работят поне до 2035 година, иначе ни чака катастрофа!

0
Правителството трябва да убеди в това Европейската комисия,заяви депутатът
Правителството трябва да убеди в това Европейската комисия,заяви депутатът Видео: БГНЕС

България не може да си позволи да затвори въглищните централи до 2035 г., защото това ще предизвика национална катастрофа. Правителството трябва да убеди в това Европейската комисия в нецелесъобразността на едни подобни действия.

Това заяви депутатът от БСП и енергиен експерт Таско Ерменков, цитиран от БГНЕС.

Първото нещо, което трябва да направим, е да седнем на масата на преговорите в Европейската комисия и да успеем да я убедим, че България в обозримо бъдеще поне до 2030 – 2035 г. не можем да си позволим да си затворим въглищните централи, защото те в момента произвеждат около 42% от електроенергията в държавата. Едно такова затваряне ще бъде равносилно на национална катастрофа. Нещата не са преувеличени, защото ние няма откъде да вземем тези количества ток“, посочи Ерменков и подчерта:

България не е готова за Зеления пакт и правителството тича след събитията, вместо да ги предвижда и да предприема превантивни мерки. Самият факт, че се налага парламентът да взема решения и да оправя закъсненията на правителствата, говори категорично в подкрепа на това. Не само синдикатите, но и работодателите протестират срещу непрофесионалното и недалновидно управление в енергетиката. Това са проблеми, които могат да повлияят много лошо на държавата ни“.

За него преминаването към по-чиста енергия в бъдещето е „безалтернативно“.

С това не може да се спори, защото и природата, и следващите поколения няма да ни простят, ако се забавим. Но в същото време това не може да стане без конкретни мерки и действия, които са в социалната сфера – преквалифицирането на работници в енергийната сфера, с намирането на решения, които след 2035 г. трябва да ни позволят да сме преминали към енергетика с нулеви емисии“, категоричен е Таско Ерменков.

Той призова управляващите от ГЕРБ и парламентът да приемат най-накрая Стратегията за устойчиво енергийно развитие. В нея да бъдат посочени основните направления, в които трябва да се развива енергетиката.

Според Ерменков, ако парламентът не беше взел решението за ТЕЦ „Марица изток 2“, в рамките на два до четири месеца „тя щеше да изпадне в технически фалит и трябваше да я затворим“. Централата разполага с 1320 МВт инсталирана мощност, които в момента няма откъде да вземем и е равносилно на срив в енергийната ни система.

Експертът посочи, че проблемът не е свързан само с докапитализирането на „Марица изток 2“.

Тук става въпрос за финансово оздравяване, включващо оптимизация на разходите, на управлението, на участието на пазара. Това са все неща, които са в прерогативите на мениджмънта на ТЕЦ-а, на принципала му БЕХ, а от тук и на министерството на енергетиката и цялото правителство. В това отношение също закъсняваме, правителството тича след събитията и очаква някой да го извади от тежката ситуация, в която само се е поставило“, добави Ерменков.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари