Търговци бягат в Румъния, за да не издават бележки
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 0
Миграция на сървърите на онлайн търговци към Румъния установили данъчните в последните месеци, пише “24 часа”.
Преместването се правело с цел да се измъкнат от изискванията за нов софтуер и касови апарати, да не обявят пред НАП собствениците си и да не са длъжни да дават достъп до сървъри за проверка.
Обекти със софтуер, програмиран така, че една продажба да отива към касов апарат, свързан с НАП, а две към принтер, който печата бонове менте, засекли още инспекторите.
При проверка хванали и сървър, разположен на Филипините, който отчел 12 млн. лв. оборот за сезона, а към НАП подал 2 млн. лв.
Клиенти сигнализирали, че някои търговци вече искат плащанията да стават само с банков превод или пощенски запис.
Причина за раздвижването в някои браншове е предстоящата смяна на софтуерите за управление на касовите апарати.
За регистрираните по ДДС търговци срокът е 31 март. Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че е готов да отложи за някои търговци срока до септември.
500 млн. лв. всяка година не влизат в хазната от укрити обороти, сочат анализите на НАП. От тях 330 млн. са от неплатени данъци и осигуровки от заведения, барове, дискотеки, търговия на дребно с храни, облекла и други стоки. 160 млн. лв. годишна щета идвала от укрити обороти при електронната търговия.
Преди седмица бизнесът мотивира искането си за отлагане на сроковете за смяна на касовите апарати и софтуерите за управление на продажбите с това, че с новите изисквания НАП ще получи достъп до конфиденциална информация.
По закон обаче при близо 300 000 проверки и ревизии, каквито данъчните правят всяка година, те имат достъп до тази информация.
Всеки месец те получават близо 30 милиона фактури с данни кой на кого е купил или продал и на каква цена. По всяко време инспекторите могат да прегледат търговските книжа, договорите и интелектуалната собственост и всякаква друга документация, по която да извършат контролната дейност. За допълнителна сигурност с чувствителната информация се работи само на място и само от екипа, на който е възложена проверката.
Никъде в новата наредба не е искан кодът на софтуера, установила проверка.
До момента 47 000 фискални устройства са актуализирани, издадени са над 13 млн. касови бележки за 330 млн. лв. Близо 50 хил. търговци са изпълнили новите изисквания. До дни ще бъде обявена наредбата за касовата бележка, която трябва да издават електронните магазини.
Сървърите на електронните магазини вече не могат да бъдат извън обектите им.
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла
Русия обяви извънредно положение заради разлива на мазут в...
Бедствено положение: 90 населените места са без ток в...
Три ТИР-а блокираха прохода „Шипка“
Русия обяви извънредно положение заради разлива на мазут в...