Стопани на избити свине може да пият по една студена вода
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Компенсации заради африканската чума по свинете ще се изплащат само на стопани, чиито евтаназирани животни са били регистрирани.
Това съобщи вчера шефът на Българската агенция за безопасност по храните д-р Дамян Илиев.
Първото огнище на заразата у нас, която не е опасна за хората, беше регистрирано на 31 август в провадийското село Тутраканци и започна евтаназирането на животни.
Досега са унищожени 86 от тях „Вирусът носи най вече финансови загуби, в индустрията имаме близо 500 000 прасета. Колкото по-рано предприемем мерки, толкова по-вероятно е да не се разпространи от мястото, където е“, обясни Дамян Илиев.
Той допълни, че резултатите за заразата са били потвърдени в петък следобед.
Ако заразата е станала с фураж, то той е нямало законово как да бъде спрян, тъй като е с изрядни документи и водещ е принципът за свободно движение на стоки, припомни д-р Илиев. Според него най-страшното на този вирус е неговата устойчивост.
Възможно е хора да са го пренесли. Проверява се всичко, допълни шефът на БАБХ.
“Регистрираните са само в големите фирми и хората се притесняват дали ще бъдат обезщетени. Това е главният проблем. Те вече преглътнаха голямата хапка”, каза кметът на Тутраканци Росен Горанов.
Междувременно вчера кризисният щаб във Варна заседава за пореден път заради огнището на африканска чума в Тутраканци. Институциите обмислят мерки, които да попречат на заразата да се разпростре.
По данни на кризисния щаб, прасетата не са били регистрирани каквото е изискването на закона. Данните, събрани в община Провадия, сочели, че на територията на село Бозвелийско има 55 прасета, толкова са регистрирани. В Тутраканци обаче прасетата се оказали тройно повече от регистрираните.
Кметовете на всичките 44 села в община Провадия са предупредени да предприемат преброяване на прасетата в личните стопанства, за да се разбере реалният им брой. Това заяви градоначалникът на Провадия Филчо Филев и допълни, че кметовете на селата ще бъдат заставени да проведат и разяснителна кампания сред населението, за да може хората да са запознати с мерките, които се вземат.
Дворовете на всички стопани, чиито прасета са умъртвени, са били дезинфекцирани.
Очаква се да бъдат взети проби от всички 55 прасета в село Бозвелийско, намиращо се в близост от Тутраканци. След това пробите ще бъдат изпратени за изследване в София. До момента в Бозвелийско няма открити болни животни каза пред БНР областният управител на Варна Стоян Пасев. По думите му най-важният въпрос е дали заразата е излязла от село Тутраканци или не.
"Може би трябва в 10-километровата зона да се забрани въобще ловуването на всякакъв вид животни. Там обаче е разрешен вносът на хранителни продукти, включително и месо, след като се докаже произходът на стоката и се направи дезинфекция на колите", посочи Пасев.
Той добави и че забраната за ползване на фураж от Тутраканци остава, поне докато не мине инкубационният период, който продължава между 15 и 20 дни.
НАПАРАПЕТВАНЕ
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
НАПАРАПЕТВАНЕ