Стоки ментета убиват духа на "Капалъ чаршъ" в Истанбул

1
Пазарът губи своята идентичност
Пазарът губи своята идентичност Снимка: Facebook

Пазарът губи своята идентичност

"Капалъ чаршъ", историческият пазар в сърцето на Истанбул, който векове наред е привличал посетители с уникалните си занаяти и атмосфера, днес е изправен пред сериозни промени. Под впечатляващите сводове на пазара все повече изчезват традиционните занаяти, заменени от масово произведени фалшификати на известни марки, съобщава Франс прес.

В един от ъглите на базара, млад търговец предлага фалшиви парфюми и якета на известни марки като "Диор" и "Монклер", на цени далеч под тези на оригиналите. Подобни сцени са станали обичайни, като фалшивите стоки варират от чанти и аксесоари до облекла и обувки.

Според Кемал, търговец с 20-годишен опит на пазара, посетителите, включително съпруги на футболисти, са привлечени от тези евтини имитации. Кемал отбелязва, че луксозните копия са на същото качество като оригиналите, но са значително по-достъпни.

Тази тенденция е разочароваща за ветераните на "Капалъ чаршъ", които си спомнят времето, когато малките дюкяни са предлагали ръчно изработени стоки с високо качество. Хашим Гюрели, вицепрезидент на асоциацията на търговците, споделя, че в миналото фалшификатите са били рядкост и са се продавали скришом, но днес те са на всяка крачка.

Флоранс Хейлброн, търговка на килими, изразява съжаление, че истинските занаятчии, като нейният приятел кожар, са принудени да затворят бизнеса си поради конкуренцията от фалшивите продукти. Тя смята, че определена по-заможна клиентела вече избягва пазара, тъй като не желае да вижда само фалшификати.

Фалшифицирането е широко разпространено в Турция, която е една от водещите страни в производството и транзита на фалшиви стоки. Според Дилара Бурал, преподавател по криминология, част от печалбите от този бизнес се вливат в държавната хазна под формата на данъци. Въпреки това тя уточнява, че не всички участници в този бизнес са свързани с организираната престъпност.

Въпреки усилията на турските адвокатски кантори, упълномощени от луксозни марки, да спрат този бизнес, "Капалъ чаршъ" остава труден за контролиране. Според адвокат Сена Яшароглу, проблемът се състои в необходимостта от хиляди заповеди за обиск за всеки магазин на пазара.

Търговците като Мурат, който плаща висок наем за своето малко магазинче, ежедневно се сблъскват с риска от проверки. През 2018 г. той и брат му са били свидетели на конфискацията на стотици чанти и наложените им глоби.

Въпреки тези предизвикателства, търговията с фалшификати продължава да процъфтява в "Капалъ чаршъ". Пазарът, който някога е бил символ на турската култура и занаяти, днес е под заплахата да загуби своята идентичност.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    русе
    Пълни глупости. Този пазар, а и доста други в Турция от 40г насам откровено си продават ментета и боклуци на ниски цени. Няма да забравя в началото на 90-те крещящите анцузи и анораци, якетата от изкуствена кожа, маратонки по 5 DM от балатум, златните бижута от 8 каратово злато и още по-евтините цигари и ядки. За 100DM се пълнеше едно комби с дрехи и обувки. И после на Димитровград се продаваха за 1000-1200DM.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари