Стефан Марчев: Изкуственият интелект ще промени правосъдието
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Нови етични правила ще регулират използването на AI технологиите в адвокатските кантори
Изкуственият интелект навлиза все по-уверено в правната сфера, като технологията има потенциала да съкрати значително времето за работа по сложни юридически казуси. Това сочи анализ на председателя на Софийската адвокатска колегия Стефан Марчев.
"Една добре създадена, добре насочена софтуерна система би могла да спести часове, седмици, дори месеци работа. Ще създаде условия да бъдат съкратени всички процедури и всички срокове, но дали това ще стане, зависи от човека", споделя Марчев пред БНТ.
Според експертите, задачи, които традиционно отнемат седмици на екип от юристи, вече могат да бъдат изпълнени многократно по-бързо с помощта на AI технологиите. Въпреки това, председателят на Софийската адвокатска колегия предупреждава за потенциални рискове.
"Касае се за така наречените халюцинации. Има пример, в който преди година в САЩ адвокат поставя въпрос на система, която обработва съдебна практика и цитира 12 съдебни дела с определени казуси в писмена защита по дело и при проверка се установява, че такива дела няма", пояснява Марчев.
Предизвикателства пред внедряването
Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании, посочва, че навлизането на AI в правната сфера е част от нова индустриална революция, която ще засегне множество интелектуални професии.
"Не ви дава задължително верен отговор. Ако го ползват не особено интелигентно могат да пострадат от това нещо. Ако го използват умно, могат да имат огромни възможности. Изкуственият интелект трябва да го третираме като персона, не е човек, но е нещо подобно", обяснява Димитров.
Етични правила и регулации
В Европейския съюз тече дебат за въвеждането на етични правила при използването на AI в правната сфера. Едно от основните изисквания ще бъде задължителното информиране на клиентите, когато кантората използва изкуствен интелект в работата си.