Стартират дейностите по проекта на МОН „Силен старт“
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Инициативата цели подкрепа за деца със специални потребности и развитие на таланти
Служебният министър на образованието и науката, професор Галин Цоков, ще постави началото на дейностите по проекта "Силен старт" на Министерството на образованието и науката (МОН) днес, сряда, 2 октомври 2024 година. Събитието ще се проведе от 09:30 часа в Детска градина номер 50 "Зайчето Куики", разположена в жилищен комплекс "Зона Б-5" на улица "Осогово" в София.
Проектът "Силен старт" цели да подпомогне детските градини и училищата с предучилищни групи чрез предоставяне на финансиране за различни инициативи. Те включват подкрепа за деца със специални образователни потребности (СОП), деца в риск и такива с изявени дарби, както и квалификация на педагогически и непедагогически специалисти. Освен това, проектът предвижда интензивна работа с родители и други дейности, насочени към подобряване на ранното детско образование.
По време на посещението си, министър Цоков ще има възможност да наблюдава част от заниманията по интереси, които развиват уменията и таланта на децата. Предвидени са музикални изпълнения, демонстрация на лего работилница и спортно състезание.
В рамките на срещата с педагогическия екип, професор Цоков ще представи мерките на МОН за повишаване на качеството на системата за ранна детска грижа. Той ще сподели и актуални данни за обхвата на децата в предучилищна възраст, както и информация за броя на младите учители, работещи в детските градини.
Проектът "Силен старт" стартира официално в началото на 2024 година, като за участие в него бяха одобрени 1500 детски градини и училища с предучилищни групи. Това представлява 66 процента от всички подобни институции в страната. Педагогическите специалисти от Детска градина номер 50 "Зайчето Куики" ще споделят добри практики от изпълнението на сходни дейности в системата на предучилищното образование и ще обсъдят как планират да ги надградят чрез новия проект.
"Силен старт" е дългосрочна инициатива, която ще се реализира в продължение на пет години. За този период ще бъдат инвестирани 105,4 милиона лева във висококачествено образование и грижи в ранна детска възраст. Финансирането е осигурено от Европейския социален фонд и националния бюджет на България.
Интересен факт е, че в някои области на страната, като Габрово, Кюстендил, Ловеч, Силистра, Търговище и Ямбол, всички детски градини и училища с предучилищни групи са се включили в проекта, достигайки 100 процента активност.