Срамота е музеи да продават артефакти на частни лица

0
Д-р Захи Хауас: Туризмът е приятел, но и враг на археологията
Д-р Захи Хауас: Туризмът е приятел, но и враг на археологията Снимка: БГНЕС

Д-р Захи Хауас, бивш министър на антиките в Египет: Срамота е музеи да продават артефакти на частни лица.

Туризмът е приятел, но и враг на археологията

- Д-р Хауас, последните няколко дни изнасяте лекции у нас на тема „Творческа регенерация на древната египетска цивилизация и наследство”. За какво по-точно става въпрос?

Този процес е много важен на глобално равнище и мисля, че аз съм първият, който започва подобна програма в света. Туризмът е враг на археологията, защото може да нанесе солидни вреди на гробовете и храмовете. Например дъхът на посетителите предизвиква влага, светкавиците на фотоапаратите и телефоните също водят до промени в самите обекти. Затова трябва да се намери златната среда между задоволяване на интереса на туристите и опазването на артефактите. В Египет организирах т.нар. управление на обектите, в рамките на което целим едновременно да опазваме обектите и да ги аранжираме по начин, достъпен за посетителите. Също така пред всяка гробница трябва да има план, така че туристите да остават за по-дълго време там - отпред, и по-малко в самата гробница. Полезно би било да се разположат и улеснения за туристите около различните обекти, като например кафенета, чисти тоалетни, магазинчета, от които да си купят сувенири, и т.н.

От друга страна, археологията не може да живее без туризма. Като специалисти ние зависим напълно от парите, които идват от този сектор, и благодарение на тях да възстановяваме и да откриваме нови обекти. Следователно трябва да правим реклама. В археологията находките са най-важното нещо. Например в Долината на кралете намерихме семейството на Тутанкамон и оповестихме как е умрял.

- При предишното си посещение в България говорихте много пламенно по темата за разрушеното световно културно богатство от ДАЕШ. Възможно ли е всичко това да бъде възстановено?

- Освен че рушаха, терористите от ДАЕШ и крадяха с цел да продават артефакти и с парите да закупят оръжия. Най-ужасяващото е, че светът бездейства по този въпрос. Имате ЮНЕСКО, имате Арабската лига, които не предприемат нищо, а това е наистина необходимо. Писах за това наскоро всъщност – археолозите трябва да бъдат научени как да укриват важните артефакти. Наблюдаваме разрушението на три важни световни цивилизации и не правим нищо по въпроса. Това е недопустимо.

- Какъв бюджет годишно е бил нужен за поддържането на разрушените артефакти?

- Трудно е да се определи, защото всичко зависи, както вече споменах, от туризма. Основният проблем на Египет е, че след революцията през 2011 г. имаме много малко туристи, което води до по-малко финансиране за древните паметници. Скоро обаче ще направим изложба, която да привлече туристи, и оттам ще съберем финансиране за реставрация на важни монументи.

- Като че ли обаче се наблюдава подобряване на туризма в Египет...

- Така е, но не достатъчно. Група от 2600 американци ни посетиха през последните две години, за да се срещнат с мен. По време на гостуването им в Египет им проведох и няколко лекции.

- На какви теми им говорихте?

- В хотела проведох две лекции за обектите, които щяха да разгледат. След това ги заведох пред Сфинкса, разказах им за него и за това как са построени пирамидите. Още една лекция изнесох пред гробниците на строителите на пирамидите, които всъщност са сред най-важните ми открития. През нощта пък заведох туристите в храма в Луксор. Но най-важното, което трябва да изтъкна, и го казвам навсякъде, където отида и по време на мои лекции: Идвайте в Египет, в момента е напълно сигурно и безопасно. Само така ще можем да опазим всички обекти.

Туризмът със сигурност ще се подобри след отварянето на подготвяния от вас музей до пирамидите в Гиза - най-големия в света, както го определяте. Колко време е необходимо за завършването му и какво ще бъде изложено в него?

- Взехме заем от Япония 420 млн. долара, нашето правителството плати още 100 млн. долара и се надяваме, че до три години музеят ще бъде напълно отворен за посетители. Институцията по древните паметници иска да отвори по-скоро една галерия за Тутанкамон. Не мисля, че това е добра идея, защото трябва да се отвори целият музей за публиката. Не може да отвориш само една галерия!

Запознат ли сте с българската древна култура и има ли място за сравнение между българските и египетските древни артефакти?

- Двете култури са много различни и уникални. Имах възможността да посетя някои от обектите в България и наистина съм впечатлен от начина, по който опазвате тези паметници. За съжаление обаче не съм имал достатъчно време, за да разгледам по-задълбочено, защото всеки път, когато дойда, съм зает с лекции и интервюта.

- Съдействали сте през годините на два български университета (НБУ и ВТУ), как се случи това сътрудничество?

- Нали знаете, всеки един египтолог трябва да работи в Египет (смее се - б.а.). Имате наистина добри специалисти. Сергей Игнатов например работи при нас от много дълго време. Българите обикновено се заемат с документацията на гробниците, които се намират в западния край на град Луксор.

- У нас археолозите често се сблъскват с т.нар. иманяри. Срещали ли сте подобен проблем и в Египет?

- Иманярството е голям проблем наистина и се среща навсякъде. Ние също страдаме заради него, най вече по време на революцията. Хората копаеха абсолютно нелегално навсякъде и много предмети напуснаха Египет. Абсурдно е, че днес някои музеи имат глупавата практика да продават артефакти на частни лица. Например университетът в Северен Хамилтън е продал статуя на един богаташ. Всъщност това е кражба от публиката, защото всеки музей е длъжен да показва своите богатства, а така те отиват в частни колекции и хората няма да ги видят повече. Университетът в Толедо, Охайо, също продаде колекция от 23 статуи за 12 милиона долара. Това е срамота!

- Има ли решение този проблем?

- Въпросът е, че няма етика. Единственото решение е светът да не приема такава практика. Аз лично съм писал писма до Толедо, за да предупредя учениците да не ходят там.

По какви проекти работите в момента?

- Следващия месец ще използвам скенер, за да намеря вдовицата на фараон Тутанкамон - Анхесенамон. Освен това съм директор на сканирането на пирамидите. Оглавявам екип от френски и японски учени, с които работим върху откриването на евентуални скрити пространства в тях. Искрено се надявам, че 2017 г. ще бъде много важна в откритието на старини.

Каква е най-голямата заблуда за древноегипетската култура, на която сте се натъквали някога?

- Със сигурност това са предположенията, че извънземни са построили пирамидите. Това е невъзможно и хората трябва да го знаят. Именно заради това определям откриването и разучаването на гробниците на строителите на пирамидите като едно от най-важните ми проучвания, защото отговаря на много въпроси.

А най-голямата мистерия, чийто отговор търсите и до днес?

- Желанието ми е най вече да се разкрие истината за голямата пирамида в Гиза. Намерих три врати вътре и се надявам през следващата година да разберем какво се крие зад тях. Минавахме с радар храма, където би трябвало да се намират гробниците на Клеопатра и Марк Антоний, и още този месец ще копаем.

- Знам, че в момента правите копия на прословутата си шапка, заради която ви кръстиха Египетския Индиана Джоунс, а парите от продажбата им ще дарите за благотворителност. Разкажете ни малко повече за това!

- Сработих се с компания, която прави копия на шапката сега, а парите ще отидат за болницата за онкоболни в Луксор. Първата дадохме на музея на децата в Кайро. След две седмици всичко ще бъде готово и всеки, който се интересува, от която и да е точка на света, ще може да си купи копие на шапката.

 

Визитка:

  • Д-р Захи Хауас е световноизвестен археолог, бивш министър на антиките в Египет

  • Получава званието „доктор хонорис кауза” от Великотърновския университет и Нов български университет през 2010 и 2016 г.

  • Автор е на многобройни книги и статии, посветени на египетската археология и история 

Източник: МОНИТОР
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари