Защо светът не познава българската история?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 38
Станка Желева за погрешно представените български артефакти и необходимостта от международна реакция
Въпросът защо светът знае толкова малко за богатата история и културно-историческо наследство на България е належащ и многостранен. Множество исторически и културни артефакти, оставени от древни цивилизации, които са населявали нашите земи, остават непознати и недооценени както у нас, така и в чужбина.
Художникът и историк Станка Желева, в предаването "Операция история", изтъкна, че представянето на българската история е неадекватно, като дори нашите деца не познават значението на тези цивилизации. Тя подчерта, че земите на днешна България са били дом на множество култури и народи от шесто-седмо хилядолетие пр. Хр., оставили важни следи в световната история.
Въпреки богатото културно-историческо наследство, музеите в България не успяват да представят информацията ясно и разбираемо. Желева отбеляза, че артефактите са изложени по начин, който оставя и българите, и чужденците объркани. Проблемът не е в качеството на самите експонати, а в липсата на подробни и достъпни обяснения, които да разкрият значението и контекста на тези предмети.
Особено тревожен случай, посочен от Желева, е с артефакт от Враца, представен като египетски в музея на златото в Богота, Колумбия. Този артефакт, изключително важен за историята на металообработването, е неправилно идентифициран, което може да доведе до сериозни заблуди. Въпреки че Станка Желева е сезирала отговорните институции в България, реакция все още липсва, което поставя под въпрос отношението ни към нашето културно наследство.
Този случай е симптоматичен за по-широк проблем - липсата на ефективно популяризиране на българската културно-историческа значимост в световен мащаб. Според Желева, не само нашите музеи, но и цялостната ни културна политика се нуждаят от ревизия и подобрение. Тя настоява, че е необходимо да се предприемат решителни стъпки за корекция на подобни грешки и за по-добро представяне на нашата история пред света.
Ние трябва да се стремим не само да запазим, но и активно да популяризираме нашето културно-историческо наследство. За целта, обаче, е нужно по-голямо внимание към детайлите и по-добра координация между институциите, отговорни за културата и образованието. Това ще позволи на света да открие и оцени богатството на българската история и ще помогне на нашите собствени граждани да се гордеят с наследството си.
Докладвай този коментар за нередност
×Фък дъ РФ: Как самата Русия третира България личи от сборника със секретни руски документи от 1892 г. Там България е наречена "Балканска област" или по точно "Руско-дунавска област". Това упорито се укрива, защото не отговаря на мита за "освободителната мисия" на Русия. В предговора на сборника, писан от опълченеца Димитър Петков, родом от Северна Добруджа, поробена от румънците по вина на Русия на 03.03.1878г. в Сан Стефано, се казва: "Ако преди Освобождението се явеше някой да доказва с каквито и да било средства, че приготовляваната от Русия война с Турция е война не за освобождението на "бедных славян", а за разширението на Руската империя и за завладяването на Балканите от Русия - нямаше да се намери нито един българин, който да го повярва и когото да не наречаха враг на българския народ. Никой българин не можеше да допусне тогава, че "православна Русия", която с векове ни е изпращала икони и камбани като подарък, която е водила няколко войни с Турция, не се стреми към нашето освобождение, а всъщност иска разширение на своето царство за обладанието на Балканите. Истина е, че на мнозина от нас беше известно завещанието на Петър Великий, както и желанието на всички подир него руски царе, да завземат Цариград, но нашите понятия за тия руски стремления не са отивали никога по-нататък от завземането на Цариград. Рядко и твърде рядко може да е имало някой умен и далновиден човек, който да е разбирал, да е съглеждал, че в стремлението си да завземе Цариград, Русия ще иска да завладее окончателно и България..."
Докладвай този коментар за нередност
×Фък дъ УКР: Акцентът на ДеБил-ПеПерастката пропаганда на всеки 3 март е около границите на т. нар. Санстефанска България. Това е удобна манипулация, която много сполучливо се прокарва. Излиза, че според ДеБил-ПеПерастите в договора друго освен териториални клаузи няма!? И много българи, за съжаление вярват на това внушение, защото не четат и не анализират достъпния текст на договора. Разпространява се дори лъжата, че Русия не е дала на България национално обединение (!?), но българите й били вечно „неблагодарни“ и винаги заставали срещу нея. Дори по време на двете световни войни се нареждали в редиците на враговете на своя „освободител“. Това е интерпретация на стария австро-унгарски имперски мит, налаган още преди 1917 г. и досега непрекъснато по адрес на българите като вечни „изменници“ и „предатели“ на Запада. Самата експлоатация на този мит за политически цели доказва прекрасно как Запада счита българите за истински врагове. От всички държави в света само България няма право да води своя политика, съобразена с националните й интереси, защото това се нарича в западните имперски и господарски представи „предателство“.
Докладвай този коментар за нередност
×Фък дъ РФ: Акцентът на русофилската пропаганда на всеки 3 март е около границите на т. нар. Санстефанска България. Това е удобна манипулация, която много сполучливо се прокарва. Излиза, че според русофилите в договора друго освен териториални клаузи няма!? И много българи, за съжаление вярват на това внушение, защото не четат и не анализират достъпния текст на договора. Разпространява се дори лъжата, че Русия дала на България национално обединение (!?), но българите й били вечно „неблагодарни“ и винаги заставали срещу нея. Дори по време на двете световни войни се нареждали в редиците на враговете на своя „освободител“. Това е интерпретация на стария руски имперски мит, налаган още преди 1917 г. и досега непрекъснато по адрес на българите като вечни „изменници“ и „предатели“ на Русия. Самата експлоатация на този мит за политически цели доказва прекрасно как Русия счита българите за истински врагове. От всички държави в света само България няма право да води своя политика, съобразена с националните й интереси, защото това се нарича в руските имперски и господарски представи „предателство“.
Докладвай този коментар за нередност
×Фък дъ УКР: Големият българин тиранофоб Захари Стоянов в статията си „Где е най-голямото робство?“ след като анализирайки търското робство дебело подчертава: „Ние, дето се турим в положението не на граждани на днешното авантюристическо правителство, а на турски раи, с гордост на челото констатираме тоя факт, че овцете, козите, говедата и кокошките на нашите бащи са били в Турция швейцарски граждани, когато нашите нещастни братя български селяни са били до сто пъти по-долни“. (к.м.-б.а.) Въобще нашите възрожденци са много добре запознати със съществуването и „прелестите“ на турското робство-тема табу за всеки гнусен бесарабски смрадлив ибрикчия. 3 Март е светла дата на която България се освобождава от ртурско робство благодарение на Русия,. С избора на датата на подписването на Санстефанския предварителен договор от 19.02.1878 г.(ст. ст.) ген. Н. Игнатиев напомня на всяка една смрадлива бесарабска отрепка, че Александър ІІ е „Цар-освободител“ и на българите,а гнусните третополови фекали трябва да бъдат пуснати да плуват в канала!
Докладвай този коментар за нередност
×Фък дъ РФ: Големият българин тиранофоб Захари Стоянов в статията си „Где е най-голямото робство?“ след като анализирайки руското робство дебело подчертава: „Ние, дето се турим в положението не на граждани на днешното авантюристическо правителство, а на турски раи, с гордост на челото констатираме тоя факт, че овцете, козите, говедата и кокошките на нашите бащи са били в Турция швейцарски граждани, когато нашите нещастни братя руски селяни са били до сто пъти по-долни“. (к.м.-б.а.) Въобще нашите възрожденци са много добре запознати със съществуването и „прелестите“ на руското робство-тема табу на всеки 3 март, обявен през 1990 г. от последния изцяло комунистически парламент за национален празник. С избора на датата на подписването на Санстефанския предварителен договор от 19.02.1878 г.(ст. ст.) ген. Н. Игнатиев, наречен още „Лъжко паша“ преследва внушението, че Александър ІІ е „Цар-освободител“ и на българите. Нещо, в което много наши сънародници вярват и до днес.