Спират проверките на земеделски субсидии в областите с африканска чума

0
22 са вече огнищата на Африканска чума по свинете у нас
22 са вече огнищата на Африканска чума по свинете у нас

Държавен фонд „Земеделие“ временно спира да проверява достоверността на декларациите за отпускане на земеделски субсидии в областите, в които има заболели от африканска чума по свинете животни.

Проверките на място във всички животновъдни стопанства, които се намират в 3-километровата предпазна зона на заболяването, са преустановени със заповед на изпълнителния директор на Фонда Васил Грудев, уточнява БНТ.

Извън предпазната зона от 3 километра се забраняват още проверките във всички стопанства, в които се отглеждат свине, попадащи в обхвата на областите с обявени огнища на африканска чума.

В областите Разград и Русе прекъсва извършването на проверките на площ, свързани със схемите и мерките от директните плащания.

22 са вече огнищата на Африканска чума по свинете у нас.

Африканската чума е разпространена частично на територията на седем области на България. Те са предимно в северната част на страната.

Най-много огнища има в Плевенско - 11. Там са засегнати предимно стопанства от тип "заден двор" Справка на сайта на Агенцията по безопасност на храните показа,че именно в Плевенско е доказан и първият случай на заразата в началото на месец юли.

В област Бургас е регистрирано само едно огнище - в стопанство тип заден двор. Във Варненско е засегнат само град Провадия.

Заразата е заразила и животни отглеждани в задния двор в селата Морава и Климентово област Велико Търново

В област Враца са регистрирани две огнища. В град Търговище заразата е засечена при домашни прасета.

Най-тежка е ситуацията в Русенска област. Там са регистрирани 3 огнища в индустриални ферми. Те са в селата Николово Бръшлен и Голямо Враново.

От свинекомплекса в Голямо Враново смятат, че заразата с африканска чума идва отвън. От години там са въведени строги мерки за биосигурност, които обаче така и не спряха заразата. Тепърва ще се изясняват причините тя да проникне в свинекомплекса. Прогнозите са, че всичко това ще влоши икономическата обстановка в целия регион.

Петя Ангелова, гл. счетоводител на свинекомплекса в Голямо Враново: "Аз лично смятам, че контролът беше един от най-високите, който аз въобще съм виждала. Въпреки това проникването на заболяването е факт. Хората са доста разстроени, защото тук работят 180 души... Оставането им без работа при едно унищожаване на свинете ще влоши икономическата обстановка в целия регион."

Влизането на африканската чума по свинете в трети голям индустриален обект наложи удължаване на бедственото положение в област Русе до 21 август, както и разширяване на обхвата на мерките против разпространение на заразата.

Д-р Георги Чобанов, директор на дирекция: „Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите" към БАБХ: Разширяваме зоната на мерките. Има терени, които терени са подходящи, които са одобрени от комисията така, че надяваме се оттук - нататък това да не бъде пречка за процеса на унищожаване на огнищата. А за другия свинекомплекс в Юделник, има ли резултати или тепърва очакваме? Имаме резултати, които са отрицателни."

Въпреки това от Агенцията за безопасност на храните увериха, че контролът в района и на Юделник остава засилен и периодично се вземат нови проби от животните там.

Кметовете в област Добрич трябва да осигурят места за загробване на животните от стопанствата тип заден двор, които трябва да бъдат умъртвени в следващите дни. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари