София удари 3 милиона души
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
За 20 години София бавно, но невъзвратимо се превърна в истински мегаполис.
Градът отдавна се пука по шевовете и въпреки официалната статистика, че в него живеят малко над 2 милиона, през деня по жълтите павета преминават 3 милиона, научи „Всеки ден" от източници в МВР. Това превръща София в град с мащабите на Атина, Виена и Барселона.
До обяд в столицата прииждат повече от 900 000 души. Една част от тях идват на работа, друга - по институции и за далавера, а трети - просто да се шляят по кръчмите и магазините. За жалост столицата се превърна в магнит за провинцията заради липсата на работа и препитание в селата и малките градове.
„Няма столица в света, в която кръчми и ресторанти да са пълни през целия ден, все едно е ваканция", възмущават се възрастните жители на града, които още пазят страха от апогея на соца, когато полицията прибираше всеки, който се окаже, че безделничи и се шляе безцелно по баровете.
Градът се раздува като балон най-вече заради нахлуването на няколко от близките до столицата села и градчета. Естествено, на първо място е Перник, от чиито 75 000 жители почти половината пристигат в София още рано сутрин. Ненапразно пътят от града на винкело към София е най-натовареният и сутрин, и вечер. Огромна част от перничани работят в столицата, а останалите прескачат за делови ангажименти заради нищожното разстояние. Към столицата обаче се насочват и десетки хиляди от Самоков, Костинброд, Своге, Драгоман и близките села. Необяснимо е обаче защо в столицата пристигат често за постоянно бургазлии, варненци и пловдивчани, въпреки че големите градове предлагат и приличен стандарт, и работа.
С просто око през деня може да се види в какво се превръща София - градът е толкова пренаселен, че блъсканицата е чудовищна. Трамваи и рейсове едва поемат хората без коли, а вечер по крайните квартали от една мотриса се изсипва „цяло село хора". Девизът на столицата „Расте, но не старее" изцяло е изпълнен със съдържание, тъй като 3-те милиона скоро могат да станат и повече заради липсата на всякакви предприятия и държавни корпорации, които да дават работни места из страната.
През 1878 г. в София живеят едва 11 694 души, от които 6560 българи, 3538 евреи, 839 турци и 737 цигани. По време на соца - до 80-те, 90-те, в София населението се колебае около 1 милион. Основният град в държавата започна да расте след 1990-а. Втори бум в броя на жителите се наблюдава след 2008 г., когато градът официално минава 2 милиона жители.
Желю Желев махна жителството през 90-а
След 1990-а към столицата започнаха да прииждат хора от цяла България, израсли със забраната. Истинската революция обаче направи президентът Желю Желев, когато премахна софийското жителство с указ през 1990-а и буквално „отвори границите" за десетки хиляди, които моментално се втурнаха към София. Години наред жителят на Правец Тодор Живков пазеше столицата от нашествия с полицейски мерки - никой нямаше право да се засели за постоянно, ако не се ожени за столичанка или столичанин, или не бъде пратен на работа в „Кремиковци" или да кара трамвай например.
След падането на „желязната софийска завеса" заедно с новите заселници в последните 20 години се разрасна и самият град, като пое новите си жители предимно на запад и на юг. Бойният квартал „Люлин" стремително се уголеми и стигна до „Люлин" 10. В последните години пък южна София пое огромни орди от хора, които си изпонакупиха апартаменти в новите блокчета в „Манастирски ливади-запад", „Борово", „Бъкстон", а по-заможните направо си взеха къщи в някогашното село, сега квартал на града - „Бояна". Никой софиянец не е предполагал, че градът ще се опита да побере цяла България, недоволстват до днес кореняците, които с носталгия си спомнят атмосферата на спокойния и аристократичен град отпреди 9 септември, пък и след това.
Софиянци се обиждат на „селяни"
Пренаселената София роди двуполюсен модел - кореняците, пък и псевдософиянци, срещу „селяните". Редовните призиви - провинцията да си ходи у дома отдавна вече се пренесе в социалните мрежи с конкретни призиви да се върне софийското жителство обратно, та да се разтовари градът от „говорещите на меко". Такова нещо естествено не може да се случи, защото подобни процеси се развиха в десетки други градове по света, които поемат повече от 50 на сто от населението на страната.
Въпреки това най-явно лъсва фактът за изселването на цялата провинция в София по празници, когато над 70% от „софиянци" се запътват към родните места. Всички помнят зевзеците, които преди няколко години при голямото преселение по Коледа боднаха табела на изхода на София с красноречивия надпис: „Сбогом, селяни, приятно пътуване и никога повече не се връщайте!".
Градът пълен с луди заради липсата на пространство
Заради липсата на достатъчно пространство и наблъсканите един до друг блокове, които поемат новите жители на столицата, психичното здраве на софиянци е застрашено, предупреждават терапевти и урбанисти. Според тях след няколко години ментално болните ще се удвоят и утроят заради нервния живот в столицата и почти пълната невъзможност да се намери спокойно местенце даже в периферията.
Улиците на София все повече се пълнят с „пациенти", които си говорят сами, а и агресивни психоболни, които не са настанени в клиниката. Никакви предупреждения обаче не могат да уплашат младите, които знаят, че нямат никаква перспектива в родните села и градчета, където всички предприятия и държавни фирми отдавна са закрити. Последното изчисление на заплатите в София вероятно ще я направи още по-атрактивна за тези, които още не са спретнали багажа за насам.
Заплатите в София са с 67% по-високи от останалите градове на България и средната за столицата е 1296 лв., докато в повечето области на страната е около 750 лв., изчислиха от НСИ. Цифрата обаче намалява с 300-400 лева заради средния наем, който хората от провинцията плащат тук. Така разликата между доходите в София и класирания на второ място район е 38,6%.
Столичани се изнасят на село или в Канада
Наскоро стар софиянец се пошегува защо кореняците ги няма в София, а столицата е пълна със селяни. „Ами много просто - докато селяните идват в София, софиянци се изнасят в Канада", бил верният отговор. И в него има истина, защото в две или три вълни стотици хиляди се изнесоха от България още отпреди 90-а. Наскоро излезе и страховитата цифра, че 3,5 милиона българи живеят в чужбина. Тези, които емигрират на село, пък са предимно интелектуалци. Актьори, писатели и хора от творческата интелигенция масово си накупиха къщи надалеч и избягаха от пренатоварения откъм хора, транспорт и негативна енергия най-голям град в страната. Масовата практика стана възрастните над 70 да се изселват от столицата в къщи на село, а тук да остават само децата с внуците в техните апартаменти.
Илиян Василев: Пеевски постоянно си измисля, че някой ще го...
Трагичен инцидент отне живота на руски балетист
Найден Тодоров: Приемам доклада на инспектората на МС като...
Кинезитерапевт оцеля при сблъсък с крава на Подбалканския...
Теодора Янева - Беба: Велин е моят избор!