Снимка, представяща български обичай, спечели второ място във фотоконкурс
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 0
Снимката “Честване на Никулден на брега на Дунав в рибарско селище Тутракан” – част от поредицата “Светът на Дунав Ултра”, спечели второ място във фотоконкурса “Една река, десетки райски кътчета”.
Фотографията стана най-високо оценения кадър “от земя”, след първото място на фотографа Явор Мичев и неговата снимка с дрон на ледохода по река Дунав в района на гр.Русе.
Фотоконкурсът беше посветен на международния ден на река Дунав и организиран от Министерство на регионалното развитие и благоустройството.
Общо 630 кадъра се конкурираха да влязат сред селекцията на най-добрите фотографии.
Авторът на снимката, представяща традиционен ритуал по време на Никулден е Борис Бегъмов (София) – създател на веломаршрута “Дунав Ултра”.
Той получи лично наградата от министър Николай Нанков, по време на изложба на открито в центъра на гр. Русе. Вицепремиерът на румъния Пол Станеску, който беше на посещение в България във връзка изграждане на нов мост над река Дунав – също поздрави автора.
“Вярвам, че възраждането на Дунавския регион е неминуемо, щастлив съм, че чрез проекта “Дунав Ултра” ние допринасяме за този процес. Река Дунав е изключителен световен феномен, местните хора са невероятно колоритни, историята на региона е неразривно свързана с историята на континента. Около Дунав всичко е в различни мащаби – там 50 години са кратък период, измерението за време е съвсем различно от динамиката на урбанизиращите се градове” - каза по повод наградата Бегъмов.
За заснемането на самия кадър авторът разказва:
“Жената, която трябваше символично да омеси хляба коленичи с гръб към Дунава и започна да меси тестото, междувременно отзад тъпанът заби, акордеонът засвири, a останалите жени започнаха да танцуват в кръг. За мен фокусът беше ясен – ръцете, които месят хляба, ритуалния танц, тъпъна, Дунава.
Коленичих срещу възрастната жена и сложих апарата ниско до земята. Почти не виждах какво снимам, най важно за мен беше да заснема ръцете, които омесват брашното.
Направих серия от снимки, а впоследствие видях, че на някои от тях присъстват музикантите, танцуващите жени и реката. Когато свалих снимките на лаптопа, вече знаех, че момента който съм заснел, е много специален.”
20-те най-добри снимки, които бяха селектирани чрез фотоконкурса и представят визията, живота и бита съпътстващ великата река, ще бъдат представени на различни официални форуми и инициативи посветени на стратегията за развитие на поречието на река Дунав.
Спират произвола с фалшивите тестове за наркотици на КАТ
Бил Клинтън излезе от болницата
Володимир Зеленски: Путин умишлено избра Коледа за масирана...
Бум на продажбите на бункери в САЩ
Машинист на влак сложи край на живота си на Бъдни вечер