Слави Трифонов: Недоверие към Народното събрание имат 87% от българите
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
Преди минути Слави Трифонов представи на Фейсбук страницата си интересно социологическо проучване за електоралните нагласи на българите
"Искам да ви запозная с национално представително проучване, поръчано от “Седем-осми АД” и изготвено от световно признатата компания “Ипсос-Германия”.
Това е третата по големина компания за социологически изследвания в света. “Ипсос” оперира в над 90 страни и има над 18 хиляди служители.
Проучването е проведено сред 1000 респонденти на възраст над 18 години в периода 19 декември 2022 - 10 януари 2023 г. Ето част от резултатите:
Електорални нагласи при парламентарни избори от заявилите, че ще гласуват:
- ГЕРБ-СДС 25,3%
- “Продължаваме промяната” 17,3%
- “Демократична България” 11,9%
- “Възраждане” 11,7%
- БСП 10,6%
- “Има такъв народ” 8,5%
- ДПС 3,5%
- “Български възход” 2,8%
Заб. Гласоподавателите на ДПС са концентрирани в няколко района на България, а проучването е извадка от цялата страна и не отчита концентрирания вот и вота от чужбина, и по-конкретно от Турция.
Представям ви и следните изключително важни акценти от изследването:
Според проучването, само 26,1% от запитаните са удовлетворени от нивото на демокрация в България.
Запитването отчита изключително ниско доверие към институциите в България, като с най-голямо недоверие е Народното събрание - с цели 87%. Най-високо е доверието в президентската институция - 61%.
На въпроса: “Смятате ли, че правомощията на президента трябва да се разширят?”, запитаните отговарят така:
- 45% - Да бъдат разширени правомощията на президента
- 43% - Да останат такива, каквито са
- 8% - Да бъдат ограничени/намалени
На въпроса: “Президентът или политическа партия да предлага правителството?”, анкетираните от “Ипсос” отговарят така:
- 49% - Президентът да предлага правителството
- 38% - Партия да предлага правителството, което да се избира от Народното събрание
- 53% от анкетираните подкрепят идеята за референдум на Слави Трифонов и “Има такъв народ” за трансформиране на страната от парламентарна в президентска република. Подкрепата за подобен референдум е най-висока сред хората на възраст 18-45 г. - 60%.
- 50% от анкетираните са отговорили, че подкрепят промяната на държавното управление в президентска република, а 46% - не я подкрепят.
Надявам се, че медиите ще отразят адекватно тези резултати от изследването на третата по големина социологическа агенция в света и ще анализират надълго и нашироко получените резултати, както, между другото, го правят при всяко ново проучване на българска агенция."