Шварценегер: Направихте се зависими от Русия
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
Холивудската звезда популяризира ядрената енергия
Предприемач и политик Арнолд Шварценегер е почетен гост на церемонията по откриването на тазгодишния панаир за стартъпи Bits & Pretzels в Мюнхен, Германия. Присъстващите отчитат трудни за индустрията години след пандемията и във времена на война, и висока инфлация. „От супер лято се плъзнахме директно към студена зима", описват организаторите ситуацията. Но тя е такава и за много от основателите на стартъпи в залата, предава германският N-TV, цитиран от Инвестор.бг.
В речта си Шварценегер казва, че за него е чест да бъде встъпителен оратор след Барак Обама през 2019 г. „Те просто искаха да се уверят, че едната година ще говори демократ, а другата - републиканец", казва през смях бившият губернатор на американския щат Калифорния.
„Направихте се зависими от Русия", каза американският политик, визирайки кризата с енергийните доставки.
"С помощта на повече ядрена енергия Германия ще има много по-малък проблем", казва Шварценегер. При аварии в атомни електроцентрали досега в света са загинали около 5000 души. Шварценегер е убеден, че всяка година в резултат на използването на въглища и изкопаеми горива умират много повече хора. В края на речта си холивудската звезда Арнолд Шварценегер обеща: "I'll be back". ("Ще се върна", б.ред.)
Индустрията на стартъпите се подготвя за кризата
Тази година Bits & Pretzels се провежда в Мюнхен при трудни условия. Индустрията, както и икономиката като цяло, са в криза. Съкращенията на служители в компании като Smava, GoStudent и Klarna редовно попадат в заглавията на медиите през последните седмици и месеци. „Разбира се, в момента фондовете инвестират по-малко. Основават се все по-малко компании", признават участващи в Bits & Pretzels. "Несигурността е голяма, а фондовете са склонни да задържат инвеститорите. Въпреки това ситуацията за служителите не е лоша", убедени са и предприемачите, и инвеститорите: „В момента на стартъп сцената имаме по-скоро липса на служители, отколкото безработица“.
Германия все още изостава в областта на цифровизацията, а оттам и в много икономики на бъдещето.