Меглена Плугчиева: Ако Германия губи и изостава, губи и България
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Бившият посланик в Германия с остра критика към кабинета "Шолц"
Бившият вицепремиер и дългогодишен посланик на България в Германия Меглена Плугчиева отправи остра критика към състоянието на българските институции и администрация в интервю за предаването "Метроном" по Радио "Фокус".
"Има криза и разпад в институциите, администрацията не работи, икономиката е засегната, отношенията в обществото са напрегнати, цари безотговорност и безконтролност", заяви Плугчиева.
Според дипломата политическата нестабилност през последните четири години води до сериозни последици във всички сфери на обществения живот. Особено тревожни са данните за българския информационно-технологичен сектор, който губи водещите си позиции в Европа заради липса на квалифицирани кадри.
"Над 50% от учениците в средното образование не завършват с дипломи и няма кадри за този високотехнологичен сектор. Нашата бюрокрация е тежка и комбинирана с корупция", подчерта Плугчиева.
Търговските отношения между България и Германия бележат драстичен спад. По думите на бившия посланик стокообменът между двете държави е намалял от 8,5 милиарда евро през 2019 година до 5,7 милиарда евро през 2023 година.
"Ако Германия губи, изостава и е в рецесия, ефектът за България е същият. Губим инвеститори и всичко се нарежда в една много неприятна домино верига, защото ние сме скачени съдове", обясни Плугчиева.
Криза в Германия
Анализирайки ситуацията в Германия, Плугчиева посочи, че кризата има дълбоки корени още от времето на Ангела Меркел. Войната в Украйна е изострила съществуващите проблеми, а правителството на Олаф Шолц е взело редица грешни решения.
"Кризата е не само политическа, а на първо място икономическа. Това е в резултат основно на повишените цени на енергоизточниците, прекъсването на политическите и икономически отношения с Русия и спирането на евтините суровини за германската икономика", коментира дипломатът.
Особено критична е ситуацията с интеграцията на мигрантите, които според Плугчиева трудно се включват в пазара на труда заради езикови бариери и бюрократични пречки. Това води до допълнително натоварване на социалните системи в страната.