Шефът на БАБХ призова всички да си заколят домашните прасета

0
Глоба до 1 000 лева за стопаните, които не го направят
Глоба до 1 000 лева за стопаните, които не го направят

Директорът на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев призова всички собственици на домашни прасета да ги заколят, дори и в областите, където няма установени африканска чума по животните. Според него само така ще спре разнасянето на заразата.

"В районите, където няма вирус, това да стане незабавно (убиването на прасетата в заден двор – бел. ред.)", каза Дамян Илиев пред БНТ във вторник.

Избиването на домашните животни в 20-километровата зона около 63-те промишлени свинекомплекса е задължително. Ако собствениците им не го направят, ги грози санкция до 1000 лв., предупреди Дамян Илиев.

Румен Караманов, собственик на най-голямата свинеферма у нас, в която се отглеждат 86 000 прасета, е решил проблема с умъртвяването на домашните животни в охранителната зона с плащането на стопаните по 250 лв. на убито прасе.

Добрич е четвъртата област, след Русе, Плевен и Разград, в която е обявено бедствено положение. Целта му обаче е превантивна - да не се допусне чумата в областта, където все още няма установено огнище на зараза. Бедственото положение позволява издаването на заповед до всички стопани на домашни прасета да заколят прасетата си доброволно до 5 август. След това започват проверките и който не го е направил, ще бъде санкциониран, предупреди областният управител на Добрич Красимир Кирилов пред БНТ.

Междувременно Вържавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) съобщи, че преустановява физическите проверки на място в свиневъдните стопанства на територията на цялата страна. Това се прави като предпазна мярка срещу разпространението на африканската чума по свинете. Миналата седмица ДФЗ спря и проверките на място на останалите фермери в засегнатите области.

Умъртвяването в свинекомплексите напредва

Според данните на БАБХ към момента огнищата на болестта при домашните прасета е 22, след откритата в понеделник зараза в ъв видинския ромски квартал "Нови път". Засегнатите свинекомплекси към момента са 3. Всички те са в област Русе, където бедственото положение беше удължено до 21 август със заповед на областния управител Галин Григоров.

В четвърти свинекомплекс в областта – този в село Юделник, където се отглеждат 17 200 прасета, засега чумата все още не е влязла. Всичките взети 280 проби от животните са отрицателни, казаха от Областната агенция по безопасност на храните с уточнението, че окончателните официални резултати от пробите ще излязат довечера, съобщи БНТ.

В другите три свинекомплекса – Николово (17 000 прасета), Бръшлен (40 000 прасета) и Голямо Враново (30 000 прасета) продължава умъртвяването на животните.

До сряда ще бъдат загробени всички 17 000 убити свине от фермата в село Николово, обещават от Областната дирекция по храните в Русе.

Шефът на БАБХ Дамян Илиев пък похвали собствениците на комплекса в сило Бръшлен - "изключителен мениджмънт". Всичките 40 000 свине вече са умъртвени и до петък ще бъдат загробени. "За такъв кратък срок никой в Европа не е успял да го направи", каза Дамян Илиев. Умъртвените прасета в село Бръшлен ще се загробват в подготвения терен в стар рибарник край село Ряхово, община Сливо поле.

Във фермата в село Голямо Враново евтаназията на животните ще започне най-рано в сряда, защото трябва да се осигури допълнителна техника и екипи. Там трябва да бъдат убити около 30 000 прасета.

Във видинския квартал "Нов път" във вторник започва евтаназия на всички прасета, каза Дамян Илиев. Той посочи, че откритото заразено прасе се намира на около 3 км от комплекс, където се отглеждат 4000 свине. Рискът те също да са заразени е много голям, каза Дамян Илиев.

Виновни няма

"Лесно е, ако намерим един виновник и да приключим проблема с чумата, но това не е така", каза Дамян Илиев в отговор на въпрос кой е виновен за закъснелите мерки.

Той обясни, че всички мерки за биосигурност не могат да дадат 100% гаранция. Причината - "в околната среда има стабилен резервоар на вируса и контактът между околната среда и домашни свине и след това индустриални ферми е толкова силен и много рядко преодолим, че затова стигнахме до това положение", разясни Илиев.

Той даде за пример Румъния, което доказва теза му, че основната опасност за разнасянето на заразата идва от задния двор. "75% от прасетата в северната ни съседка се гледат в заден двор. Там също хората, като и при нас си пускат прасетата по улиците, бунищата, където идват диви прасета и този контакт води задължително до предаване на заразата", каза д-р Илиев.

Ако има заболяване в 20-километровите охранителни зони при домашните прасета, опасността заразата да се прехвърли на свинекомплекса е много голяма, допълни той.

Всички домашни прасета под ножа

Най-сигурният начин да се спре заразата е всички домашни прасета да бъдат заклани, дори и в областите където няма чума, стана ясно от думите на Илиев. Той препоръча на хората да сварят месото от свинята, а не да го слагат сурово във фризера, защото вирусът на африканската чума се запазва близо година. При термична обработка на месото на висока температура вирусът умира.

В Добрич над 950 домашни прасета трябва да бъдат убити от собствениците им до 5 август. В противен случай са заплашени от санкции от 150 лв. до 1000 лв., каза областният управител Красимир Кирилов.

В Добрич в свинекомплекси се отглеждат общо 120 000 животни. От тях най-голямата, не само у нас, но и на Балканите, се намира в село Козлодуйци. В нея се отглеждат около 86 000 прасета, каза Румен Караманов, управител на фермата и председател на Управителния съвет на Асоциацията на свиневъдите у нас.

"В периметър от 3 км елиминирахме животните от заден двор. Дадохме на хората по 250 лв. независимо дали са регистрирани или не (прасета – бел. ред.)", каза Караманов. Той призна, че на други места има доста затруднения с умъртвяването на животните. Най-вероятно, защото няма финансов стимул за стопаните.

Именно така е направила Чехия – дала е пари на собствениците на домашни прасета да ги заколят и е предотвратила разпространението на африканската чума, обясни преди дни еврокомисарят по храните Витянис Андрюкайтис. Той предупреди, че ако българските власти не вземат адекватни мерки, е заплашен от изчезване целия сектор.

Загубите се оценяват от Румен Караманов на около 3 млрд. лв. Той посочи, че в свинекомплексите се отглеждат около 1.5 милиона свине, а не 600 000 както съобщиха неотдавна от БАБХ. За Караманов единствената правилна мярка е обявяването на извънредно положение.

Криза за свинско няма да има

"Не мога да си представя, че ще има криза със свинското месо", заради чумата, каза Дамян Илиев. Според него "не може да се случи драстичен скок в цената на свинското".

Аргументът на д-р Илиев е, че 40 – 50% от свинското месо на пазара у нас е от български производители, а останалото е внос. Преработвателите също работят и с месо отвън.

Още с обявяването на извънредното положение в област Русе, големите хранителни магазини са прекратили договорите си за доставка на свинско месо с един от най-големите местни свинекомплекси, където е установена заразата. В момента се снабдяват със свинско месо от областите, където няма чума.

В един от магазините в Русе, който има собствена транжорна, са прекратили договорите с фермите от региона. "Това решение се взе миналата седмица след обявяване на чумната епидемия в регион Русе", каза Борислав Дончев, управител на хипермаркет и ветеринарен техник, пред БНТ.

В магазина му се предлага само българско свинско. "За нас по-добро от българското месо няма... Това е факт, който е неоспорим", каза Дончев. Той посочи, че в магазина има стриктен контрол на месото. Всяка доставка идва с документи, където е вписано, че е годно за крайни потребител. Освен това самият магазин всеки месец прави свое изследване на в лаборатория.

Към момента няма драстично увеличение на цената на свинското. От големите хранителни вериги в Русе обаче отчитат завишен интерес на потребителите към пилешкото месо и рибата.

Източник: mediapool.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари