Само два консорциума продължават битката за строителството на "Български поток"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Двама от общо трима участници, подали ценови оферти, продължават в надпреварата за разширение на газопреносната инфраструктура до българо-сръбската граница, предаде БГНЕС.
Това стана ясно по време на отварянето на офертите в „Булгартрансгаз“ на участниците в открита процедура по Закона за обществените поръчки /ЗОП/ с наименование: „Доставка на необходимите материали и оборудване, инвестиционно проектиране – фаза работен проект, изграждане и въвеждане в експлоатация на обект: „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз” ЕАД паралелно на северния (магистрален) газопровод до българо-сръбската граница”, етап: „Линейна част“ и референтен номер: 180-100 на „Булгартрансгаз“ ЕАД.
Компанията, която не е допусната да продължи в участието си в процедурата е обединението от Industries Fovallalkozo Zrt и Industries-KVV Kivitelezo. Участие в процедурата продължават две фирми. Първата компания е „ДЗЗД Консорциум – Газово развитие и разширение в България ГРРБ”. При максимално допустим срок за изпълнение на проекта от 250 дни цената, която предлага е в размер 2 414 712 667, 85 евро. При максимално допустим срок на изпълнение от 615 дни стойността е 1 600 867 584, 88 евро.
Вторият класиран е саудитско-италианският консорциум „Аркад“. Фирмата предлага при максимално допустим срок от 250 дни цена за реализиране на проекта в размер на 1 288 739 305, 11 евро, а за по-дългия период 1 102 203 220, 11 евро.
И двамата участници предлагат възможност за разсрочено разплащане като оскъпяването при първата компания – „ДЗЗД Консорциум – Газово развитие и разширение в България ГРРБ” за първата година е 7%, за втората година 8% и 9% за останалите 8 години. Втората компания предлага 4,1% оскъпяване за целия период от 10 години.
“По един от вариантите на консорциумите има предложена цена, която е в рамките на прогнозната стойност на обществената поръчка от 2 286 000 000 лв. без ДДС “, каза изпълнителният директор на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов.
Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз” не пожела да каже дали като победител се очертава, саудитско-италианският консорциум „Аркад“, който единствено влиза в заложените параметри. Малинов обясни, че оценката се прави по комплексна методика за избиране на най-доброто предложение. В нея се включват няколко вида показатели, от които – срока за изпълнение на поръчка, ценообразуващи фактори, цена за изпълнение на поръчката и не на последно място цена за осигуряване на финансирането.
Малинов увери, че и при двата варианта се предвижда природен газ да бъде подаден от България към Сърбия от 1.01.2020 г.
„Предложените максимални срокове в обществената поръчка са при единия вариант цялото трасе да бъде изградено за 250 календарни дни от откриване на строителната площадка, а при другия в рамките на 615 дни. Предложените от участниците срокове отговарят на нашите изисквания”, обясни Малинов.
Той каза, че при изпълнението на проекта в рамките на 615 дни, ние сме поставили изискване в рамките на 250 дни да бъде изградени около 308 км. от съществуващата компресорна станция на дружеството от Полски Сеновец до българо-сръбската граница. В този етап ще бъде използва съществуващата инфраструктура от Провадия до Полски Сеновец, която е част от Националната мрежа, а не от Трансбалканския газопровод.
Стана ясно още, че самите компании ще си осигурят финансиране за тях и потвърди, че „Булгартрансгаз” вече е осигурило 250 млн., които трябва авансово да плати на фирмата изпълнител.
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла
Русе почете паметта на героя от Кербала
Русе почете паметта на героя от Кербала
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла
Русия обяви извънредно положение заради разлива на мазут в...