Руски вестник: Братушки, къде ви е съвестта?
- Редактор: Антония Петрова
- Коментари: 3
България предпочете да празнува освобождението си от османското иго с потомък на поробителите, но не пожела да покани освободителите си, коментира „Комсомолская правда“, цитиран от Фокус.
На 3 март българите празнуват националния си празник – Освобождението от османско иго.
Основните тържествени мероприятия се провеждат на връх Шипка, където руската войска е удържала една от най-големите си победи. Основният чуждестранен гостенин на церемонията обаче съвсем не е представител на Русия.
Впрочем нас като цяло престанаха да ни канят в България – през 2003 година бе последният път, в който Владимир Путин бе поканен в този паметен ден на Шипка.
В същото време обаче на празника неочаквано бе поканен турският президент Реджеп Тайип Ердоган.
Всъщност, защо пък да е неочаквано? Това решение е напълно в съответствие с политиката на днешните български власти.
Българският външен министър Даниел Митов дори официално определи Русия и „Ислямска държава“ като основните външни заплахи за ЕС.
София горещо подкрепи санкциите на ЕС срещу Русия и предателски се отказа от договореното вече полагане на тръбите от газопровода „Южен поток“, който можеше да донесе на страната милиарди долари.
Но в Брюксел наредиха, а София раболепно отдаде чест.
Защо обаче поканиха именно Ердоган? При всички положения той е потомък на бившите поробители на България. Може би като знак на помирение?
Не, това е чиста политика. В София казват, че България и Турция сега са съюзници в НАТО, имат общи интереси, а отношенията им са по-силно отколкото тези с Русия.
Неслучайно българските власти не казаха и една дума срещу Анкара за сваления руски самолет. Напротив, дори подкрепиха лъжливата турска версия за инцидента.
Най-гнусното е, че сега се опитват да пренапишат и историята и да забравят за руската кръв, с която е напоена българската земя.
Доскорошният лидер на партията на турското малцинство в България ДПС – Лютви Местан, директно заяви, че „българите никога не са живели така добре както по времето на Османската империя“, а след „нежеланото (!) нахлуване на Русия“ животът им се е влошил.
Някой ще каже - добре, ама това е позицията на турчина, който знае как да защитава интересите на своята общност и не трябва да му се придава голямо значение.
Ето обаче още един пресен пример - преди две седмици българският парламент гласува за създаване на специална комисия, която да проучи фактите и обстоятелствата около руското вмешателство във вътрешната политика на България.
В интерес на истината, трябва да отбележим, че не цялото българското общество е съгласно с тази политика на властите.
Дали ще имат хората сила да изразят недоволството си публично, ще узнаем на 3 март, завършва статията.
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Женски бой на магистрала "Струма"
Женски бой на магистрала "Струма"
КЕВР: 2.4% по-скъпа вода в Русе