Русенският университет показа как се изработват предпазни шлемове на 3D принтер
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Преподаватели от Русенския университет се включиха в инициатива в подкрепа на медиците.
На 3D принтери те изработват предпазни шлемове, предназначени за лекари и медицински работници. Идеята е предложена от Русенската стопанска камара, а университетът е откликнал веднага. Това предизвика реакция на огромно удовлетворение както сред бизнеса, така и сред медицинските среди.
Изработването на предпазните шлемове се прави на седемте 3D принтера в катедрата по телекомуникации . Моделът е взаимстван от Чехия, където е се използва след одобрение от здравното им министерство, информира Русе Медиа.
„Тези шлемове са минали съответно изпитания от чешкото Министерство на здравеопазването и са допуснати да се използват от медицинските работници в чешките болници. Те представляват един борд, който се печата на 3D принтерите, отзад с ластик се закрепват за главата, а отпред имат плексигласово покритие, което предотвратява директния контакт. Те не представляват висока степен на защита, но предпазват от инцидентни контакти с телесни течности, когато се извършват определени манипулации да не ги опръска нещо или директно някой да не им вдиша в лицето. Заместват едновременно този тип маски като цяло, както и предпазните очила, от които в момента има голям недостиг в цяла България“, обясни доц.мПламен Захариев от катедра „Телекомуникации“ на РУ.
Първите бройки бяха изработени днес и тествани от доц.Георги Христов и ас.д-р Диана Кинанева. Чуйте във видеото какви са мненията им.
В момента се изработват два вида маски – едната е по-тясна и прилепва към главата, което я прави по-неудобна, но тя се принтира за около час по-бързо от втория вариант. При него бордът е изнесен по-напред, има по-голяма защитна площ и самата маска е по-удобна за носене.
Изработката на маска с 3D принтер отнема доста време – около 2 часа и половина, но е решение, докато бизнесът се пренастрои. „Производствените капацитети не са очаквали такава голяма нужда от маски. Те имат желанието да го направят, но докато те се запознаят с чертежите, пригодят своите производствени линии, се изисква време“, казват от университета.
До момента в РУ са получени 600 заявки от УМБАЛ „Канев“ в Русе, общопрактикуващите лекари и зъболекари в региона.
Камион се заклещи в софийски тунел
Светлините на коледната елха ще грейнат в Русе
Народното събрание прави пети опит да избере председател
Българка в Исландия: Има постоянни изригвания от вулкана
BETL - нова измамна схема с криптовалута в България